Zobacz, jak się obsadza u nas dyrektorów. Zarobki: 100.000 zł

Tomasz Kubaszewski [email protected]
Zbigniew Wisiecki (z lewej) przez lata zarządzał OSiR-em. Prezydent Czesław Renkiewicz (z prawej) miał jednak zastrzeżenia i dyrektora zmienił. Wisieckiego zrobił jednak zastępcą.
Zbigniew Wisiecki (z lewej) przez lata zarządzał OSiR-em. Prezydent Czesław Renkiewicz (z prawej) miał jednak zastrzeżenia i dyrektora zmienił. Wisieckiego zrobił jednak zastępcą.
Udostępnij:
Samorządowe spółki mnożą dyrektorskie stanowiska.

Za nowe stanowisko wicedyrektora suwalskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zapłacą miejscowi podatnicy. To nie jedyny w instytucjach należących do samorządów przypadek tworzenia funkcji, których istnienie jest dyskusyjne. Np. PKS Suwałki ma dwóch członków zarządu i pięciu rady nadzorczej. A w PKS Białystok zarząd jest jednoosobowy, zaś rada ogranicza się do trzech osób.

- Pracujemy nad ujednoliceniem statutów wszystkich należących do samorządu województwa spółek - mówi Jan Kwasowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku o sytuacji w PKS. - Trzeba pamiętać, że od państwa przejęliśmy tę firmę raptem w lipcu.

Synekury dla zasłużonych
Dobrze płatne stanowiska kierownicze w spółkach, których właścicielem są samorządy tworzą często i chętnie ci, którzy wygrywają kolejne wybory. W ten sposób różni zasłużeni otrzymują odpowiednie synekury.

W suwalskim PKS-ie kadrowej rewolucji dokonało najpierw PiS, potem to samo zrobiła PO. Z kolei Agencja Rozwoju Regionalnego "Ares" jest zawsze łupem tego, kto akurat rządzi w województwie. Żeby było co dzielić, stworzono tam dwa dobrze płatne stanowiska - prezesa i jego zastępcy. A może wystarczyłoby jedno?

- To wymaga głębszych analiz - odpowiada Jan Kwasowski.

100 tysięcy w ciągu roku
W spółkach, których właścicielem jest miasto Suwałki prezesów i dyrektorów nie brakuje. W Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej prezesa wspiera aż trzech dyrektorów, w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji - dwóch, w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej - jeden. Ich pensje są znacznie wyższe niż np. kierowników poszczególnych pionów. Zastępca dyrektora ds. eksploatacyjnych w PWiK zarabia rocznie ponad 100 tys. zł. Dla przeciętnego suwalczanina to suma, którą trudno sobie nawet wyobrazić.

- Wszyscy mamy bardzo dużo roboty, a będziemy jej mieć jeszcze więcej - mówi Witaliasz Rychlik, prezes PWiK, odpowiadając na pytanie, czy trzy osoby na najważniejszych stanowiska kierowniczych są potrzebne.

Bo dyrektor wyjeżdża
Jarosław Filipowicz, rzecznik prasowy suwalskiego ratusza twierdzi, że miejskie spółki wcale nie są rozrzutne. - Dobrze sobie radzą, więc nie ma powodu, by wprowadzać tam ograniczenia dotyczące stanowisk kierowniczych - mówi. - Nie wykluczamy jednak, że jeśli wyniki finansowe poszczególnych spółek będą złe, kwestia oszczędności związanych z funkcjami kierowniczymi znajdzie się na porządku dnia.

Filipowicz dodaje, że prezydent wydał zalecenie o zamrożeniu płac we wszystkich instytucjach podległych miastu. Dotyczyć to ma również osób zarządzających spółkami.

Zdaniem rzecznika, powołanie zastępcy dyrektora OSiR-u było niezbędne, bo instytucja ta zarządza nowymi obiektami, jak aquapark czy zmodernizowany stadion Wigier.

Zastępcą został Zbigniew Wisiecki, poprzedni szef tej instytucji.

- Obecny dyrektor często wyjeżdża, by zapewnić OSiR-owi kontrahentów - tłumaczy rzecznik. - Ktoś musi go wtedy zastępować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
suw
Cesiuk-suwalczak-suw - co ty teraz nie maja a grudzień

ales ty glupi!
C
Czerepach
Suwalskie komuchy maja sie dobrze!!

Cesiuk-suwalczak-suw - co ty teraz nie maja a grudzień
k
ktoś
Tak samo jak za komuny tak samo i teraz są obsadze stanowiska kolesiami. W PGKiM w Suwałkach bardzo to dobrze widać. Prezes były marszałek. kierownicy to samo kolesie i co niektórzy nawet mający emerytury. Obywatel S-11 obsadza stołki tylko kolegami. A nie ludźmi którzy powinni znać się na tym co robią. I po co dyrektorzy w tych spółkach czy w pgkim czy w wodociągach czy w pec. Trzema nakarmić kolegów bo im kilka tysięcy wypłaty to tragedia. Niech pozarabiają tyle co zwykli pracownicy w tych firmach. Zresztą pan prezes Parku technologicznego to też wybitny specjalista zajmował stanowiska i w pgk i w szpitalu i w pec a teraz park. na wszystkim się zna co mu nie dadzą to weźmie dla kasy wysokiej
s
suw
Suwalskie komuchy maja sie dobrze!!
s
sondor
Za czasów "postkomuny" kierownicze stanowiska obsadzne były ludźmi z tzw.pochodzenia, nadania i obsady emerytalne.
Pochodził tu, pochodził tam i stanowisko już miał, komitet partii "nadawał" człowieka na dane stanowisko, podpadziochów politycznych upychano na stanowiska "emerytalne", ci ludzie byli nie do rusznia aż do emerytury.
Nie liczyło się wykształcenie, staż pracy, czy też doświadczenie w danym zawodzie - ważny był człowiek no i że był
partjny, a partyjny wszystko potrafił.
Sytuacja jest łudząco podobna do dzisiejszej - najjaskrawszy przykład to minister sprawiedliwości - i niech mi ktoś
powie że w obsadzaniu stanowisk coś się zmieniło
U
UAZ
szukano oszczędności! proszę panie rynkiewicz szukać oszczędności u "kolesiów z podwórka"

Cygan na swoim podwórku nie kradnie-tak mi kiedyś powiedział sąsiad cygan
j
jak
szukano oszczędności! proszę panie rynkiewicz szukać oszczędności u "kolesiów z podwórka"
m
marek
Jeśli chcesz uczciwie to wiedź że na OSiRZ-e stworzono jednak nowe stanowisko by były kiedownik aqaparku poszedł na kierownika ośrodka żeglarskiego, a te stanowisko było juz wykreślone ze struktur osiru... więc sie tworzy jednak !
j
janusz
Najlepiej żeby nie było prezesów, dyrektorów i kierowników w ogóle. A jeżeli jusz są, to niech pracują społecznie, a co najwyżej za najniższą krajową. Chyba taki jest sens tego artykułu !? Co za obłęd ? Jak można takie rzeczy wypisywać, chyba tylko ku uciesze zazdrosnej o wszystko gawiedzi !!!
z
zawisza
I pomyśleć, że w tym mieście łączy się OSTATNIE samodzielne szkoły w Zespoły by zaoszczędzić grosze, gdzie JEDEN dyrektor ma zapanować nad dwoma różnymi placówkami przy wsparciu dwóch wicedyrektorów. A dyrektor w szkole odpowiada za WSZYSTKO : pracowników, uczniów, bezpieczeństwo, remonty, reformę programową, pomoc socjalną, pomoc psychologiczną, efekty kształcenia, wychowanie i można tak w nieskończoność wymieniać obowiązki za 1000zł dodatku funkcyjnego ( o ile za bardzo nie podskakuje ) Teraz widać PO CO TO SIĘ ROBI. Brawo panie prezydencie, tak dalej, to może w końcu mieszkańcy zafundują panu przejazd ulicą Kościuszki.......Taczką!
j
ja
Na OSiR-ze nie stworzono nowego miejsca pracy. Nowy wicedyrektor zastąpił kierownika pływalni.Jak ktoś pisze to uczciwie proszę.
w
walenty
a co z Parkiem technologicznym?
Ile tam Prezes i wiceprezes zarabiają?
d
dociekliwa
panie Rychlik a jak została zatrudniona osoba ze średnim wykształceniem na stanowisko gł księgowej. Uprzednio prowadzącej działalność gospodarczą z marnymi efektami.Czas na zmiany panie Prezydencie Suwałk oj czas!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
H
Heniek
"Nie wykluczamy jednak, że jeśli wyniki finansowe poszczególnych spółek będą złe, kwestia oszczędności związanych z funkcjami kierowniczymi znajdzie się na porządku dnia." - zooobaczcie jaki szczery. Kiepskie wyniki Aquaparku i OSiRu spowodowały stworzenie nowego stanowiska czyli vicedyrektora, na które przerzucono Zbigniewa Wisieckiego, a kierownika aquaparku spowrotem na stare śmiecie, bo przecież kierownika się nie zwalnia tylko tworzy się nowy stołek. I to są te tzw. oszczędności, Panie Filipowicz?

"– Obecny dyrektor często wyjeżdża, by zapewnić OSiR-owi kontrahentów – tłumaczy rzecznik. – Ktoś musi go wtedy zastępować." - od kontrahentów jest marketing, a skoro i ten dział leży to co się dziwić, sami znajomi
P
POP
Redaktor zapomniał wspomnieć o białostockim Word - zie. Tam to dopiero na tworzono lipnych stołków i to nie tylko derektorskich !

Na mój rozum --to mi śmierdzi mafią?
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie