Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak wyglądały perły wojskowej architektury

(lis)
Oto osoby, które przygotowały album. Od lewej: Ludwik Zalewski, Natalia Nadolna, Katarzyna Modzelewska i Paweł Służyński.
Oto osoby, które przygotowały album. Od lewej: Ludwik Zalewski, Natalia Nadolna, Katarzyna Modzelewska i Paweł Służyński.
Wydano pierwszy album o fortyfikacjach ziemi łomżyńskiej.

Ukazał się pierwszy kompletny album poświęcony fortyfikacjom znajdującym się na terenie ziemi łomżyńskiej. "Budowle militarne Ziemi Łomżyńskiej" to 80 stron, na których możemy obejrzeć kilkadziesiąt zdjęć pokazujących umocnienia zbudowane przez Polaków, Rosjan i Niemców. Są fortyfikacje Twierdzy Łomża (forty I, II i III w Piątnicy oraz Forty nr IV i V), polskich odcinków "Nowogród", "Łomża" i "Wizna", radzieckiej Linii Mołotowa oraz niemieckiego odcinka Dębniki-Zbójna.

- Zdajemy sobie sprawę, że na każde z tych umocnień, które pokazaliśmy można napisać całą książkę - przyznaje Ludwik Zalewski, jeden ze współautorów albumu. - To wydawnictwo jest kolejnym wyzwaniem, gdyż za nim idą nowe zadania. Pierwsze to rozszerzenie go o opisy wykorzystania poszczególnych obiektów. Drugie to przygotowanie ich do udostępnienia zwiedzającym.

Album to efekt ponad rocznej pracy kilkuosobowego zespołu, w skład którego, oprócz płk Zalewskiego, weszli także pracownicy łomżyńskiego starostwa powiatowego.

- Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w przygotowaniu tego albumu - podkreślała Natalia Nadolna. - Chociaż większość tych umocnień jest już mocno zniszczona, to nadal fascynują swoją wielkością i monumentalnością.

Promocja albumu odbyła się w nowej siedzibie Muzeum Klubu Fort. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych i kombatanckich. Podczas spotkania wyświetlono film dokumentalny pt. "Fortyfikacje ziemi łomżyńskiej" przygotowany przez Studio Skorpion.

Album powstał w ramach projektu "Ja Ojczyzna i jedno. Miał on na celu propagowanie współpracy polsko-niemieckiej między powiatem łomżyńskim a Dingolfing_Landau. Wydanie zostało dofinansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Niestety publikacja w najbliższym czasie nie trafi na półki księgarń. Ze względu na duże zainteresowanie albumem jego autorzy już myślą nad reedycją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna