Żołnierz z Podlaskiego WOT na podium prestiżowych zawodów w Chorwacji

Adam Muśko
Adam Muśko
Minnesota National Guard
Żołnierz 13 batalionu lekkiej piechoty w Łomży stanął na podium zawodów Best Soldier Competition w Chorwacji. Na uwagę zasługuje, że dla Wojsk Obrony Terytorialnej było to debiut na tej imprezie.

Przed wyjazdem do Chorwacji terytorialsi musieli przejść kwalifikacje w Polsce. Stanęło do nich siedemnastu żołnierzy WOT. Pięciu z nich uzyskało kwalifikację, ale na zawody pojechało tylko dwóch z najlepszymi wynikami: kpr. Dariusz Zduńczyk z 1
Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz st. kpr. Daniel Kołakowski z 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na linii startu w Chorwacji stanęło 75 żołnierzy z dziewięciu państw. Ich zadaniem było pokonanie 30 km trasy, na której rozmieszczone były punktowane konkurencje (m.in. strzelanie z chorwackiej broni, schodzenie po stromym zboczu z liną, rzut granatem, pokonanie przeszkody wodnej, pierwsza pomoc przedmedyczna). Zawodnicy musieli pokonać trasę z karabinkiem, magazynkami, plecakiem dociążonym do 15 kg oraz wodą, której waga nie wliczała się jednak do wymaganego ciężaru. Dodatkowo startujący żołnierze mogli korzystać wyłącznie z mapy i kompasu. Zabronione było używanie nawigacji satelitarnej etc.

Żołnierz z Podlaskiego WOT dobrze wypadł na zawodach w Chorwacji

Zmagania odbywały się w terenie górzystym, poprzecinanym licznymi lejami krasowymi. Marsz odbywał się w palącym słońcu. Wystartowałem o godzinie 6 rano. Wówczas było 14 stopni. Po dotarciu do mety, około godz. 12:30, temperatura w
cieniu wynosiła 28,5 stopnia - mówi kpr. Dariusz Zduńczyk. Jednym z najbardziej wymagających zadań był rzut granatem z pozycji leżącej do celu. Ta konkurencja była na 20 km trasy, a zmęczenie dawało się już we znaki - dodaje.

Ostatecznie marsz ukończyło ponad 50 zawodników na 75 startujących. Z polskiej reprezentacji kapral Zduńczyk zajął najwyższą lokatę: trzecie miejsce w klasyfikacji zagranicznych zawodników oraz ósme miejsce w klasyfikacji generalnej.

Najbardziej jestem zadowolony z ósmego miejsca w klasyfikacji ogólnej zawodów. Zwłaszcza, że startowali w nich m.in. żołnierze jednostek specjalnych, czy wojsk powietrzno- desantowych. Większość zawodników brała udział kolejny raz - podkreśla kpt.