Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze opuszczą miasto na dobre

UM Łomża
UM Łomża
Po decyzjach władz, z wojskowej mapy kraju znika nie tylko batalion, ale też Garnizon Łomża.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

Żołnierze Wojska Polskiego znikną wkrótce z Łomży. Już kilka tygodni temu zlikwidowano struktury Garnizonu Łomża, a z końcem roku działalność zakończy 1 Łomżyński Batalion Remontowy im. Gen. Mariana Raganowicza.

Smutne święto
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego i przypadające w przeddzień święto 1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego im. Gen. Mariana Raganowicza przebiegały w ponurej atmosferze. Co prawda żołnierze i pracownicy cywilni jednostki 1511 otrzymali medale, odznaki, wyróżnienia i specjalne premie, ale nikt nie mógł zapomnieć, że to ostatnie święta obchodzone w takim gronie.

- Zgodnie z decyzjami przełożonych, z końcem roku 1 Łomżyński Batalion Remontowy zostanie rozformowany - tłumaczy mjr Krzysztof Rabek, dowódca jednostki. - Czekają nas zmiany struktur i etatów. Budzi to uzasadniony niepokój w szeregach naszej jednostki.

1 Łomżyński Batalion Remontowy znika z wojskowej mapy po likwidacji 1 Dywizji Zmechanizowanej. Zgodnie z decyzją Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, batalion ze składu Wojsk Lądowych włączono w struktury Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Na bazie jednostki powstaną Warsztaty Techniczne.

Uroczystości bez kompanii
Przed zmianami strukturalnymi armii w Łomży stacjonowało 120 żołnierzy. Obecnie jest ich 30, a w przyszłym roku prawdopodobnie zostanie ich zaledwie kilku. Zwiększy się za to ilość pracowników cywilnych wojska.

- Panie prezydencie, munduru nie będzie na ulicach Łomży - mówił ze smutkiem podczas tradycyjnego spotkania w Urzędzie Miejskim z władzami samorządowymi ppłk Ryszard Matuszewski ze Stowarzyszenia Klub FORT. - I nie będzie także munduru na uroczystościach państwowych, patriotycznych bądź religijnych. A przecież tutaj są tradycje wojskowe, żołnierskie i co najważniejsze, także mieszkańcy chcieli tego wojska w Łomży.

Po decyzjach władz, z wojskowej mapy kraju znika nie tylko batalion, ale też Garnizon Łomża, który już kilka tygodni temu został włączony do Garnizonu Białystok.

- To dziwna decyzja, bowiem garnizon nie generował żadnych kosztów - podkreśla Matuszewski. - A teraz każdy interesant będzie musiał jeździć do Białegostoku, aby tam załatwić pewne sprawy.

Zapyziałe miasto bez żołnierzy
Wojsko w Łomży stacjonowało od kilkudziesięciu lat. Podczas I Wojny Światowej w budynkach koszar stacjonowali (a później byli także internowani) żołnierze Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.
W trakcie wojny 1920 r. stąd wyruszał w bój 33 pułk piechoty, a na przełomie lipca i sierpnia żołnierze batalionu zapasowego tegoż pułku pod dowództwem kpt. Mariana Raganowicza przez pięć dni powstrzymywali nacierających bolszewików.

W okresie międzywojennym w Łomży stacjonował 33 Pułk Piechoty Strzelców Kurpiowskich, który wsławił się męstwem w walkach z Niemcami. Po wojnie żołnierze powrócili do grodu nad Narwią. I stacjonowali tutaj aż do tego roku.

- Może to co powiem nie jest najbardziej popularne, ale pewien żołnierz kiedyś napisał: "miasto bez wojska jest jakieś takie zapyziałe" - dodaje ppłk Matuszewski. - Może coś w tym jest. Nam zależy, aby mundur był na wszystkich uroczystościach w Łomży. I kto wie, może nie wszystko jest jeszcze przegrane...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna