Został odwołany ze stołka. Nadal się na niego pcha

  Został odwołany ze stołka. Nadal się na niego pcha

  (tom)

  Gazeta Współczesna

  Gazeta Współczesna

  Wojewoda ułatwił zadanie jednemu z kandydatów na wójta.
  Józef Laskowski

  Józef Laskowski


  Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco  Próbowała zdać egzamin na prawo jazdy za swoją matkę


  Aż siedem komitetów chce wystawić kandydatów na stanowisko wójta Wiżajn. W tym gronie jest nominowany niedawno na funkcję tzw. komisarza gminy Jacek Pietrukiewicz.

  Wczoraj minął termin rejestracji komitetów.
  To dopiero wstępne zgłoszenie. Oznacza, że więcej komitetów już nie będzie. Każdy z nich może się jednak jeszcze wycofać. Ma na to czas do 4 lipca. Wówczas minie termin rejestracji konkretnych kandydatów.

  Zapowiedź startu w wyborach zgłosił były wójt Józef Laskowski. Gminą rządził od 2006 roku. Został odwołany w referendum, które odbyło się w końcu kwietnia.

  O najważniejsze w gminie stanowisko zamierza się też ubiegać Walenty Wałejko, przewodniczący rady. Był on jednym z pomysłodawców przeprowadzenia referendum. Od początku też nie ukrywał, że jeśli się ono uda, zamierza powalczyć o funkcję miejscowego wójta.

  Swoją kandydaturę zgłosił także inny z obecnych radnych - Ignacy Szeraszewicz. On również opowiadał się za odwołaniem Laskowskiego. Dwa lata temu stworzył własny komitet wyborczy i zdobył mandat radnego.

  Dwaj kolejny kandydaci są mniej znani. To Karol Oszkinis, były wojskowy i Grzegorz Antoń. W ostatniej chwili zarejestrował się też komitet o nazwie Strażacy Razem, mający swoją siedzibę we wsi Okliny. Jakiego kandydata wystawi, na razie jednak nie wiadomo.

  Zarejestrował się także komitet komisarza Pietrukiewicza. Powołanie na stanowisko otrzymał niedawno. Wnioskodawcą był w tym przypadku wojewoda podlaski. Przedsiębiorca Pietrukiewicz, jak informowaliśmy, nie ma żadnego doświadczenia urzędniczego. Nie posiada nawet wyższego wykształcenia. Mimo to, zdaniem służb wojewody, spełnia wymagane na tym stanowisku kryteria. Przypomnijmy, że komisarz zastępuje wójta do czasu uprawomocnienia się wyników przedterminowych wyborów.

  Swoją decyzją wojewoda ułatwił Pietrukiewiczowi wyborczą rywalizację. Przedsiębiorca pozna gminę od podszewki, stanie się bardziej znany większej liczbie mieszkańców.

  W takiej sytuacji służby wojewody nie dostrzegają niczego niewłaściwego. Nominacja dla osoby, która nie kryje swoich wójtowych ambicji (dwa lata temu przegrał wybory z II turze) jest na Suwalszczyźnie nowością. Zarówno w 2010 r. w Suwałkach, po nagłej śmierci Józefa Gajewskiego, jak i niedawno w Bakałarzewie, po rezygnacji wójta, komisarzami zostawali miejscowi urzędnicy, którzy z góry zapowiadali, że w wyborcze szranki nie staną.

  Głosowanie w Wiżajnach odbędzie się 29 lipca. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska połowy głosów plus jeden, dojdzie do II tury.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.wspolczesna.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)