Żubry Leo–Sped Białystok. Tur Basket Bielsk Podlaski. Dobra kolejka dla podlaskich koszykarzy

ma, jankes
Bialystok 28.01.2017  koszykowka zubry - azs umcs lublin fot. anatol chomicz / polska press / gazeta wspolczesna / kurier poranny
Bialystok 28.01.2017 koszykowka zubry - azs umcs lublin fot. anatol chomicz / polska press / gazeta wspolczesna / kurier poranny Anatol Chomicz
W 21. kolejce II ligi wygrane u siebie odniosły drużyny Żubrów Białystok i Tura Basket Bielsk Podlaski

Pierwsza połowa spotkania Żubrów z UMCS Lublin nie zapowiadała triumfu białostockiej ekipy. Tak jak można było się spodziewać zespół przyjezdnych, znacznie wyżej notowany w tabeli, od początku budował przewagę, która po pierwszej połowie wynosiła już 12 punktów (38:50). Sytuacja zmieniła się po długiej przerwie. Gospodarze znacznie poprawili się w obronie i powoli zaczęli odrabiać straty.

– W szatni powiedzieliśmy sobie kilka ciepłych słów – przyznaje Jakub Jakubiec, trener Żubrów. – Graliśmy za pasywnie w obronie, ale w drugiej połowie to się zmieniło.

W efekcie na dwie minuty przed końcem był remis 83:83. Na prowadzenie Żubry wyszły po dwóch skutecznych rzutach osobistych Arkadiusza Zabielskiego, a zaraz potem skutecznym wejściem pod kosz cztery punkty przewagi dał Krzysztof Kalinowski. Żubry prowadziły 87:83 i było jasne, że w ostatnich kilkunastu sekundach nie oddadzą wygranej.

– Ważną sprawą był powrót po kontuzji Andrzeja Misiewicza – twierdzi Jakubiec. – Ponadto Piotr Borowik skutecznie powstrzymał rozgrywającego UMCS, Bartłomieja Karolaka.

Czwarte z rzędu zwycięstwo odnieśli koszykarze Tura, pokonując w sobotę Sokoła Ostrów Mazowiecka 101:81.

– Wygraliśmy ten mecz atakiem, bo w obronie nasza gra szwankowała – przyznał trener Tura Kamil Zakrzewski.

Zakrzewski nie mógł skorzystać zarówno z kontuzjowanego Mateusza Bala, który prawdopodobnie już w tym sezonie nie zagra oraz chorego Sylwestra Kusa, a wracający do zespołu po urazie Patryk Milewski zasiadł na ławce rezerwowych. W tej sytuacji od pierwszego gwizdka na parkiecie zameldowała się aż czwórka wychowanków Tura. Mateusz Bębeniec imponował szybkimi atakami i rzutami z dystansu, Łukasz Kiluk walczył z rywalami na całym boisku, Łukasz Kuczyński dziurawił kosz rywali i zbierał piłki pod koszami, a Kordian Jóźwiuk był wszędzie i robił wszystko, czego w danym momencie drużyna potrzebowała.

W drugiej kwarcie do starszych kolegów dołączył siedemnastoletni Maciek Bębeniec, który w kilka minut popisał się czterema asystami i do przerwy Tur prowadził 50:44. Grający wąską kadrą goście zaczęli odczuwać zmęczenie, a efektowne bloki zakładał im Tomasz Pisarczyk. Ostatecznie Tur wygrał 101:81.

Żubry Leo–Sped Białystok – UMCS Lublin 89:86 (15:21, 23:29, 24:13, 27:23)
Żubry: Zabielski 26, Kalinowski 22, Monach 15, Misiewicz 9, Borowik 9, Bombrych 5, Kujawa 3, Małyszko.

Tur Basket Bielsk Podlaski – Sokół Ostrów Mazowiecka 101:81 (27:23, 23:21, 21:18, 30:19)
Tur: Kuczyński 31, K. Jóźwiuk 25, Mateusz Bębeniec 17, Pisarczyk 8, Bajtus 7, Kiluk 5, Maciej Bębeniec 4, Milewski 2, Zielinko 2, Tomczuk.

Inne mecze 21. kolejki: AZS Echo Kielce – Rosa Sport Radom 53:79, Księżak Łowicz – Stal Stalowa Wola 102:77. Mecze Start Lublin – Shmoolky Warszawa, KK Warszawa – KKS Kutno odbędą się w środę, a AZS ŁKS Łódź – AZS UJK Kielce został przełożony na 8 lutego.