ZUS. Jeżeli średnie trwanie życia z tablic jest krótsze to emerytury są wyższe [zdjęcia]

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Od 1 kwietnia obowiązują nowe, korzystniejsze tablice trwania życia. To dobra wiadomość dla seniorów, którzy ukończą wiek emerytalny między kwietniem tego a marcem przyszłego roku. Emerytura 60-latka będzie wyższa o 5,6 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy, a 65-latka o 6,5 proc.

Tablice trwania życia przedstawiają przeciętną liczbę miesięcy, jaką mają do przeżycia osoby w wieku od 30 do 90 lat. Zmieniają się co roku i obowiązują od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku. Najnowszą tablicę przygotowano na podstawie liczby zgonów i liczby ludności według płci i wieku, zaobserwowanych w 2020 roku. Zawarte w niej dane są wspólne dla obu płci. Wartości podane w najnowszej tablicy GUS po raz pierwszy tak znacznie różnią się od poprzedniej.

Dla prawidłowej interpretacji informacji z tablic bardzo ważne jest zrozumienie, że wiek, w jakim dana osoba zamierza przejść na emeryturę, określa się w latach (bok tabeli: „30”, „31”, …, „90”) i miesiącach (główka tabeli: „0”, „1”, …, „11”) ukończonych. Wartości w tabeli przedstawiają średnie dalsze trwanie życia w miesiącach osoby przechodzącej na emeryturę w określonym wieku.

W przypadku osoby 60-letniej w tegorocznych tabelach średnie dalsze trwanie życia wynosi 247,7 miesięcy, a więc aż o 13,8 miesięcy mniej niż przed rokiem. Dla osoby w wieku 65 lat, parametr ten zmalał o 13,3 miesięcy do 204,3 miesięcy.

PRZYKŁAD 1:

  • Pan X, który urodził się 1 czerwca 1956 roku chce przejść na emeryturę 10 czerwca 2021 roku. Będzie on miał wtedy 65 lat i 0 miesięcy (czyli nie ukończy jeszcze 65 lat i 1 miesiąca). Dlatego wielkość przeciętnego trwania życia należy odczytać z rubryki na skrzyżowaniu wiersza tabeli: z boku wartość „65” i kolumna o nagłówku „0”. Jest to wartość 204,3.
  • Czyli dla Pana X - w wieku dokładnie 65 lat - oczekiwane trwanie życia (przy utrzymaniu umieralności na poziomie z danego roku) wynosi 204,3 miesiące, czyli 17 lat.
  • Pan X dożyłby więc 82 lat (przy umieralności na poziomie z danego roku).

PRZYKŁAD 2:

  • Z kolei Pani Y urodziła się 2 stycznia 1951 roku i planuje przejść na emeryturę 15 lipca 2021 roku - gdy skończy 70 lat i 6 miesięcy (ale przed ukończeniem 70 lat i 7 miesięcy).
  • Przeciętne dalsze trwanie życia dla jej wieku należy odczytać z komórki na skrzyżowaniu wiersza tabeli z wiekiem „70” i kolumny miesięcy o nagłówku „6”, a jest to 161,1.
  • Czyli, dla Pani Y mającej 70 lat i 6 miesięcy oczekiwane dalsze trwanie życia wynosi 161,1 miesiąca, czyli 13,5 roku.
  • Czyli Pani Y może dożyć przeciętnie 84 lat (przy umieralności na poziomie z danego roku).

- Z nowej tablicy mogą również skorzystać osoby, które pomimo ukończonego wieku emerytalnego odłożyły decyzję o przejściu na emeryturę, o ile złożą wniosek o to świadczenie do 31 marca 2022 roku. Nie skorzystają z niej natomiast seniorzy, którzy od dawna są już na emeryturze – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Czytaj również: Emerytury będą wyższe, bowiem – jak podał GUS - nasze życie trwa średnio krócej

Jak dodaje, w ostatnim czasie wielu seniorów składa wniosek o przeliczenie swojej emerytury z uwzględnieniem nowych tablic trwania życia. O przeliczenie świadczenia wnoszą osoby, które nie mają ustalonego prawa do emerytury wg zreformowanych zasad lub osoby, które co prawda mają emeryturę wg nowych zasad, ale u których wariantowanie było już zastosowane. Wnioski te kończą się odmowami.

- Dlatego przypominamy, że emeryt może złożyć wniosek o ponowne obliczenie emerytury z przyjęciem wartości prognozowanej dalszej długości życia z najkorzystniejszej tablicy, jeśli dotąd nie skorzystał z tego przeliczenia. Dotyczy to tylko emerytur przyznanych na nowych zasadach i tylko osób, które wniosek o emeryturę składały po ukończeniu wieku emerytalnego albo tych, które przeszły na emeryturę w podwyższonym wieku emerytalnym – wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

W niektórych przypadkach ZUS może porównać tablice w trzech wariantach tj.:

  • tablice z chwili złożenia wniosku o emeryturę,
  • tablice obowiązujące w chwili ukończenia obniżonego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),
  • lub tablice z chwili ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Materiał oryginalny: ZUS. Jeżeli średnie trwanie życia z tablic jest krótsze to emerytury są wyższe [zdjęcia] - Kurier Poranny

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
stetryczały dziaders

To ile ja jeszcze będę żył, bo się pogubiłem

Dodaj ogłoszenie