Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związek między COVID-19 a chorobami psychicznymi. Zaskakujące badania brytyjskich naukowców

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Naukowcy wykazali obustronne związki między COVID-19 a chorobami psychicznymi
Naukowcy wykazali obustronne związki między COVID-19 a chorobami psychicznymi Źródło: Pixabay
Nowe badania brytyjskich naukowców sugerują, że u jednego na pięciu pacjentów z COVID-19, w ciągu 3 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu, diagnozowano zaburzenia psychiczne takie jak lęk lub depresja. Badania wykazały również, że osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na COVID-19.

Naukowcy pod kierownictwem Paula Harrisona, profesora psychiatrii z Uniwersytetu w Oxfordzie, w swoich badaniach skorzystali z TriNetX Analytics Network - globalnej sieci, która przechwytuje anonimowe dane z elektronicznych kart zdrowia z 54 organizacji opieki zdrowotnej w USA.

Analizowana populacja liczyła łącznie aż 69,8 milionów pacjentów. W tej grupie znalazły się 62 354 osoby, u których zdiagnozowano COVID-19 między 20 stycznia a 1 sierpnia 2020 r. Naukowcy badali, czy rozpoznanie COVID-19 było związane ze zwiększonym odsetkiem diagnozy psychiatrycznej w późniejszym okresie oraz czy pacjenci z rozpoznaną wcześniej chorobą psychiczną są bardziej narażeni na zdiagnozowanie COVID-19.

Jak się okazało, szacowane prawdopodobieństwo zdiagnozowania jakiejkolwiek choroby psychicznej w ciągu 14–90 dni po rozpoznaniu COVID-19 wynosiło 18,1% i było znacznie wyższe niż w przypadku wszystkich innych kontrolnych zdarzeń zdrowotnych. Najczęściej diagnozowano zaburzenia lękowe oraz zaburzenia nastroju, dużo rzadziej – zaburzenia psychotyczne.

Te wyniki nie zaskakują Wiesława Rutkiewicza, psychiatry i zastępcy dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy.

[popularne]20972571;1[/popularne]

- Niezależnie od pandemii rozpowszechnienie zaburzeń z kręgu lękowo-depresyjnego jest dość znaczne. Prawie 20% jednak może wskazywać na związek przyczynowy – zauważa Wiesław Rutkiewicz. - Potrzebne będą na pewno poprawne metodologicznie badania populacyjne, które potwierdzą te ustalenia.

O wiele bardziej zaskakującym wnioskiem płynącym z badań brytyjskich naukowców jest to, że osoby ze zdiagnozowanymi wcześniej zaburzeniami lub chorobami psychicznymi były o 65% bardziej narażone na zakażenie Sars-CoV-2 niż osoby bez diagnozy psychiatrycznej. I co ciekawe, nie są to pierwsze badania, które tego dowodzą!

Już wcześniej w dużym badaniu kliniczno-kontrolnym opartym na elektronicznej dokumentacji medycznej pacjentów z USA stwierdzono, że szanse na zdiagnozowanie COVID-19 były wyższe u pacjentów z ADHD, chorobą afektywną dwubiegunową, depresją czy schizofrenią.

Jak piszą naukowcy, ich odkrycie wydaje się solidne - obserwowane we wszystkich grupach wiekowych i u obu płci. Jak na razie, badacze nie potrafią wyjaśnić powiązań między chorobami psychicznymi a podatnością zachorowania na COVID-19.

Artykuł: Bidirectional associations between COVID-19 and psychiatric disorder: retrospective cohort studies of 62 354 COVID-19 cases in the USA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Związek między COVID-19 a chorobami psychicznymi. Zaskakujące badania brytyjskich naukowców - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna