Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związki partnerskie. Jeśli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone

Redakcja
Doktor Jarosław Matwiejuk, konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Wykładowca prawa konstytucyjnego. Były poseł na Sejm.

W Sejmie rozgorzała dyskusja na temat konstytucyjności związków partnerskich. Jaka jest Pan opinia na ten temat?

- Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej mówi, iż małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Nie wspomina nic o związku partnerskim. Zgodnie z ogólnie panującą zasadą prawniczą, jeśli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone - można domyślać się, że konstytucja dopuszcza instytucję takich związków. Z tym, że nie może to być nazywane związkiem małżeńskim, bo ten jest precyzyjnie określony przez konstytucję. Jeśli ktoś chciałby zmienić definicję związku małżeńskiego, musiałby zmieniać konstytucję. A do tego potrzebne jest 2/3 głosów w Sejmie i bezwzględna większość w Senacie. Konstytucja ma najwyższą moc prawną. Jeśli parlamentarzyści wprowadzą związki partnerskie, będą one miały umocowanie pozakonstytucyjne, w randze ustawy. Z punktu widzenia prawnego jest to umocowanie niższej rangi niż zapis konstytucyjny, dotyczący np. małżeństwa.

Kontrowersje wywołała opinia Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, na którą powoływał się minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, twierdząc, że projekty ustawy o związkach partnerskich są niekonstytucyjne. Senator Włodzimierz Cimoszewicz stwierdził, iż jest to prywatna opinia Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, wyraża on swoją opinię do projektów różnych aktów normatywnych, a w imieniu Sądu Najwyższego wyraża ją Pierwszy Prezes SN. Tak było też w przypadku opinii przytoczonej przez ministra Gowina. Należy jednak pamiętać, iż opinia ta nie jest wiążąca dla ustawodawcy - Sejmu i Senatu.

Jaka więc instytucja może ostatecznie stwierdzić, czy dana ustawa jest konstytucyjna czy nie?
- Parlamentarzyści są zobowiązani do tego, by ich ustawy były zgodne z konstytucją i umowami międzynarodowymi. Jeśli ewentualnie uchwalą tę ustawę, to ostatecznie o tym, czy jest ona zgodna z konstytucją, czy nie, będzie mógł orzec Trybunału Konstytucyjnego. Tylko on może wydać wiążącą opinię w tej kwestii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna