Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedziliśmy białostocki dworzec PKP. Będzie wyglądał jak za cara [ZDJĘCIA]

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Trwa wielka przebudowa dworca PKP w Białymstoku
Trwa wielka przebudowa dworca PKP w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Jasna elewacja. Ściany i sufit w poczekalni będą zdobione. Wybudowano również kolumny. A wszystko po to, by nawiązać do architektury z czasów carskich, kiedy powstał białostocki dworzec kolejowy. Zgodnie z planem, podróżni będą mogli z niego korzystać w połowie przyszłego roku.

Prace przebiegają bez żadnych przeszkód. Nie mamy żadnych niespodzianek, które by je opóźniły. Inwestor bardzo rzetelnie i skrupulatnie odtwarza pierwowzory, by dworzec nawiązywał do architektury z XIX wieku - ocenia prof. Małgorzata Dajnowicz, wojewódzka konserwator zabytków.

We wtorek pokazywała dziennikarzom jak przebiega przebudowa dworca PKP. To zabytkowy budynek, który został oddany do użytku w 1862 roku. Dlatego prace przebiegają pod nadzorem konserwatora zabytków.

Co ważne, zostanie przywrócony historyczny charakter wnętrza poczekalni. Wcześniej zniknęła m.in. antresola.

- Przed nami bardzo szeroki i najtrudniejszy zakres prac do wykonania. To wystrój ścian wewnętrznych tej części obiektu. Zawiera pilastry, głowice, części sztukaterii oraz polichromie, które należy wykonać w najbliższym czasie - tłumaczy inżynier Janina Chrzanowska, kierownik budowy z Budimexu. To ta firma zajmuje się inwestycją.

Ponadto zostanie zamontowany podwieszany zdobiony sufit. Należy położyć posadzkę, także nawiązującą do części historycznej obiektu. Jak mówi kierownik budowy, będzie wykonana w formie szachownicy.

Podróżni, którzy wysiadają z pociągów już zwracają uwagę na charakterystyczne kolumny. Są one odbudowywane na wzór dworca z czasów carskich.

Ściany zewnętrzne zostały pomalowane w kolorze ecru. Nieprzypadkowo. To także nawiązanie do oryginalnej kolorystyki.

- Prace są na bieżące z nami konsultowane. Odbywaliśmy liczne konsultacje konserwatorskie - wyjaśnia prof. Małgorzata Dajnowicz. - Wszelkie detale architektoniczne były z nami uzgadniane. Jeśli nie mamy potwierdzenia w archiwalnych materiałach, szukamy analogicznych obiektów, które występowały w Polsce lub zagranicą. Dworzec pochodzi bowiem z okresu carskiego.

Jak zapewnił Wojciech Zabłocki z biura inwestycji PKP S.A. zachowanie walorów architektonicznych i zabytkowych jest bardzo istotne. Ale ważna jest też wygoda pasażerów.

Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Plany zakładają instalację wind. Z myślą o niewidomych i niedowidzących pasażerach pojawią się system oznaczeń dotykowych i tak zwane pasy prowadzące.

- Będzie obowiązywał system dynamicznej informacji pasażerskiej, będzie nowe przejście pod torami i udogodnienia dla najemców - dodaje Zabłocki.

Na zewnątrz zostanie wybudowany parking. Zgodnie z planem podróżni z odnowionego dworca będą mogli korzystać w połowie 2020 roku.

Tak będzie wyglądał dworzec PKS Białystok po modernizacji

Dworzec PKP Białystok przejdzie modernizację - będzie wygląd...

Trwa kapitalny remont dworca kolejowego w Białymstoku

Remont dworca PKP w Białymstoku. Szykują się wielkie zmiany....

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zwiedziliśmy białostocki dworzec PKP. Będzie wyglądał jak za cara [ZDJĘCIA] - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna