Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa: Bardzo się cieszę, że te prace znalazły swój finał. W momencie, kiedy możemy ulżyć cierpieniom zwierząt, postarajmy się to zrobić.
Szef resortu rolnictwa wspomniał, że schronisk jest ponad 200 i ważne, by prowadzący schroniska traktowali swoją pracę jako misję. Wymieniał, jakie kwestie obejmie podpisany dokument.
Zmiany w schroniskach dla zwierząt
Rozporządzenia reguluje wymagania takie jak wymiary, powierzchnia kojców, wymagania dotyczące sposobu przechowywania bezpiecznie karmy, reguluje zasoby kadrowe, m.in. wprowadza obowiązek całodobowego dyżuru, wymagania dotyczące kwalifikacji, by przynajmniej 1 osoba zatrudniona miała wykształcenie zootechniczne lub weterynaryjne.
Katarzyna Piekarska, poseł i przewodnicząca parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt podkreślała, że w tej sprawie parlamentarzyści pracują ponad podziałami. - Bardzo się cieszę, że warunki w schroniskach będą lepsze. To, o co zabiegają organizacje, których celem statutowym jest ochrona zwierząt, w tym rozporządzeniu się znalazło. Przed nami dalsza walka w zakresie walki z bezdomnością zwierząt. Powstanie zespół, który zajmie się kwestią czipowania.
Liczba bezdomnych zwierząt utrzymywanych w tych schroniskach w latach 2011-2020.
- 2011 - 100 265 psów, 20 470 kotów
- 2013 - 106 267 psów, 27 480 kotów
- 2015 - 109 908 psów, 26 420 kotów
- 2017 - 109 962 psów, 32 245 kotów
- 2019 - 105 188 psów, 31 116 kotów
- 2020 - 92 422 psów, 32 507 kotów
Schroniska dla zwierząt mają rok, by dostosować się do nowych wymogów
Rozporządzenie ma 12-miesieczny okres vacatio legis, zatem jego zapisy w życie wejdą za rok i będą dotyczyć wszystkich schronisk - gminnych, fundacyjnych, prywatnych.
Albert Kurkowski, pełnomocnik ministra ds. ochrony zwierząt: - Wiele rzeczy, które chcielibyśmy zmieniać, pozostaje na później. W rozporządzeniu szczegółowo opisano warunki weterynaryjne i bytowe zwierząt.
Zdaniem pełnomocnika pomoże to uregulować pracę schronisk, m.in. temperaturę minimalną dla poszczególnych zwierząt.
Wymogi wobec schronisk dla zwierząt z rozporządzenia 2022
Wybrane zapisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt
Teren, na którym jest zlokalizowane schronisko:
- powinien mieć utwardzone drogi komunikacyjne;
- zabezpiecza się ogrodzeniem o wysokości co najmniej 170 cm, trwale związanym z gruntem, nieposiadającym elementów stwarzających zagrożenie powstania urazów lub uszkodzeń ciała u zwierząt.
W schronisku zapewnia się wybieg dla psów o powierzchni nie mniejszej niż 100 m2, z dostępem do trawnika oraz materiałów i przedmiotów absorbujących ich uwagę, pozwalający na socjalizację psów i realizację zachowań właściwych dla gatunku. Nie stosuje się, jeżeli schronisko jest przeznaczone dla maksymalnie 35 psów
Każdemu psu zapewnia się wyjście na wybieg lub spacer nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu, przy czym z wymogu tego mogą być wyłączone psy lękliwe i agresywne, suki ze szczeniętami, szczenięta, psy podlegające kwarantannie oraz psy, co do których ograniczenie wyjścia na wybieg lub spacer wynika z zalecenia lekarza weterynarii.
Podmiot prowadzący schronisko prowadzi wykaz zwierząt przebywających w schronisku. Wykaz jest prowadzony w postaci elektronicznej, z możliwością sporządzenia wydruku.
Podmiot prowadzący schronisko zapewnia zwierzętom przebywającym w schronisku:
1) całodobową opiekę przez osobę przeszkoloną w zakresie postępowania ze zwierzętami oraz przepisów o ochronie zwierząt;
2) opiekę weterynaryjną, w szczególności w zakresie:
a) kontroli stanu zdrowia,
b) leczenia i profilaktyki, w tym:
- szczepienia psów przeciwko parwowirozie, parainfluenzie i nosówce oraz aktualizacje tych szczepień, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii,
- szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie oraz aktualizacje szczepienia co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia,
- szczepienia kotów przeciwko panleukopenii, herpeswirozie i kaliciwirozie oraz aktualizacje tych szczepień, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii,
c) zwalczania pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych.
Podmiot prowadzący schronisko zatrudnia lub zawiera umowę o świadczenie usług z osobą, która odpowiada za przestrzeganie przepisów w sprawie wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk oraz przepisów o ochronie zwierząt, posiadającą wykształcenie w zawodzie technik weterynarii lub wykształcenie wyższe na kierunku weterynaria lub zootechnika, i co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w pracy ze zwierzętami.
Liczba schronisk nadzorowanych przez Inspekcję Weterynaryjną
- 2011 - 150
- 2013 - 174
- 2015 - 205
- 2017 - 212
- 2019 - 227
- 2020 - 230
Minimalna powierzchnia dla psa i kota w schronisku
- Minimalna powierzchnia dla dorosłego kota w jednym pomieszczeniu powinna wynosić 1,5 m2, z wyłączeniem powierzchni zajętej przez legowisko; pomieszczenie to wyposaża się w półkę spoczynkową o powierzchni 0,5 m²;
- dla każdego dodatkowego dorosłego kota dodaje się 0,75 m2 powierzchni oraz dodatkowo półkę spoczynkową o powierzchni 0,5 m2;
- wysokość pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 2 m;
Psy utrzymuje się pojedynczo lub w grupach maksymalnie 6 zgodnie żyjących zwierząt, z wyjątkiem suk ze szczeniętami oraz całych miotów szczeniąt w liczbie większej niż 6, których nie należy rozdzielać. Masa ciała <20 - minimalna pow. na jednego psa to 4 mkw., na każdego kolejnego psa w przypadku utrzymywania w grupie - 2 mkw.; 20-30 kg - 6 mkw., na każdego kolejnego psa w przypadku utrzymywania w grupie 3 mkw.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?