MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwolennicy zmian na placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku: Przegraliśmy bitwę, ale nie wojnę [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marta Gawina
Zwolennicy zmian na placu NZS chcą się spotkać z przeciwnikami zmian
Zwolennicy zmian na placu NZS chcą się spotkać z przeciwnikami zmian Anatol Chomicz
Przegraliśmy bitwę, ale nie wojnę – mówią zwolennicy zmian na placu NZS. Dlatego w maju spotkać się z mieszkańcami, którzy obawiają się ograniczenia lub zamknięcia dla ruchu tej części miasta. Przeciwników takich rozwiązań jest całkiem sporo, co pokazały ostatnie konsultacje społeczne.

Nie podważamy wyników tych konsultacji, natomiast one trochę nas zaskoczyły. W ciągu dwóch lat rozmów o placu NZS nigdy nie spotkaliśmy się z przeciwnikami zmian, choćby w czasie prezentowania, jakie są możliwości. Żadne środowisko nie zgłaszało obiekcji – mówi Janusz Żabiuk, przedstawiciel Inicjatywy Plac NZS w Białymstoku, która od blisko dwóch lat zabiegała o konsultacje w sprawie zmian na dawnym placu Uniwersyteckim.

I takie konsultacje się odbyły. Przeprowadziło je miasto. Do magistratu wpłynęły aż 1404 ankiety. Najważniejsze pytanie brzmiało: Czy Pana/Pani zdaniem potrzebna jest zmiana zagospodarowania Placu NZS?

Były trzy możliwe odpowiedzi:

  • Nie - przeznaczenie placu NZS powinno pozostać bez zmian,
  • Tak - zmiany polegające na ograniczeniu ruchu kołowego,
  • Tak - zmiany polegające na całkowitym wyłączeniu ruchu kołowego.

Aż 85 proc. badanych (1147 osób) wskazało pierwszą odpowiedź. Nie chcą zmian na Placu NZS, a przede wszystkim ograniczenia go dla ruchu.12 proc. badanych poparło ideę ograniczenia ruchu na placu, a tylko 3 proc. całkowitego zamknięcia placu dla samochodów.

– Generalnie ludzie boją się zmian na tym placu, a przede wszystkim ograniczenia ruchu kołowego. Ludzie zwyczajnie tego nie chcą i to musimy uszanować. Nie zamkniemy placu dla ruchu – mówił w czasie ogłaszania wyników konsultacji prezydent Tadeusz Truskolaski.

– W żaden sposób nie uczestniczyliśmy w tych konsultacjach. Miasto nie pytało nas o zdanie – podkreśla Janusz Żabiuk. – Za to zawsze podkreślaliśmy, że nam zależy na zmianach organizacyjnych na tym placu, a nie na zamknięciu go dla ruchu. Chcieliśmy, by z tego placu mogli korzystać i piesi, i rowerzyści, i kierowcy. By było to miejsce, gdzie można zorganizować eventy, spotkania, które można np. zamknąć na weekend – tłumaczą przedstawiciele Inicjatywy Plac NZS.

Czytaj też: Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Na razie nic się nie zmieni. Takie są wyniki konsultacji społecznych

Natomiast możliwe odpowiedzi w konsultacjach społecznych wskazywały jasno: albo wyłączenie ruchu albo jego ograniczenie. Zbyt radykalnie?

– Przeprowadziliśmy debatę, zorganizowaliśmy konkurs, który pokazał 30 propozycji jak można zorganizować ruch na placu. W żadnym z naszych działań nie mówiliśmy, że chcemy go zamknąć. Podkreślaliśmy, że należy zachować ruch na placu, ale w taki sposób, by umożliwić mieszkańcom korzystanie z placu – wyjaśnia Janusz Żabiuk.

W jaki sposób? Pomysł na początek to wejście na trawnik. Tak, by na pustym teraz placu, mogło zacząć tętnić życie. – By to miejsce stało się sympatyczne do przebywania – mówi Janusz Żabiuk

Potem możliwe byłyby kolejne kroki, po uzyskaniu akceptacji urzędników i mieszkańców.

Dlatego zwolennicy zmian na placu nie poddają się. Będą nadal rozmawiać z białostoczanami. Zorganizują spotkania i debaty. Pierwsze spotkanie odbędzie się 8 maja o godz. 18 w Kwestii Czasu. Zaproszeni są przede wszystkim ci, którzy nie chcą żadnych zmian, którzy nie chcą poszerzania centrum dla mieszkańców. – Mamy nadzieję, że oponenci w końcu się ujawnią – mówią przedstawiciele Inicjatywy.

Czytaj także: Plac Uniwersytecki do zmiany. Rondo zamiast skrzyżowania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna