Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwrot opakowań po chemii. Rolniku, bądź odpowiedzialny!

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
pixabay.com
Opakowanie po środkach ochrony roślin jest puste? Podpowiadamy, co z nim zrobić, aby nie złamać przepisów i zasad bezpieczeństwa. Również w przypadku preparatów zakupionych przez internet

Rolnik produkuje żywność, na jego barkach spoczywa więc wyjątkowo duża odpowiedzialność. Dotyczy ona również tego, jak obchodzimy się z opakowaniami po środkach ochrony roślin.

Rolnik produkuje żywność, na jego barkach spoczywa więc wyjątkowo duża odpowiedzialność. Dotyczy ona również tego, jak obchodzimy się z opakowaniami po środkach ochrony roślin.

Aby wyjść naprzeciw gospodarzom chcącym odpowiedzialnie zwrócić opakowania po zużytych produktach, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) stworzyło System Zbiórki Opakowań.

Wystarczy znaleźć sklep czy hurtownię, który przez okrągły rok, darmowo, przyjmuje tego typu opakowania. Jeśli zapodział się nam paragon bądź inny dowód zakupu, spokojnie - nie jest potrzebny. Przyda się jednak specjalny formularz zwrotu odpadu.

Sprawdź również: Jak rozpoznać podrobione środki ochrony roślin? Przez internet można kupić legalnie?

Osoby, które mają pytania bądź wątpliwości, mogą skorzystać z infolinii PSOR.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda w praktyce skorzystanie z takiej pomocy. Dzwoniąc pod numer 801 561 461, zapytaliśmy, co można zrobić z opakowaniami po preparatach, które zostały zakupione drogą internetową, z dostawą do domu.

Osoba, która z nami rozmawiała, przekazała, że każdy z wyznaczonych punktów powinien przyjąć takie opakowania. - Najlepiej skierować się do dużej hurtowni, która ma więcej miejsca niż mały sklepik - usłyszeliśmy.

Uwaga, zanim oddamy opakowania do któregoś z punktów sprzedaży, powinniśmy o czymś pamiętać - muszą być one puste i trzykrotnie wypłukane. Liczy się dokładność.

Lista punktów, które przyjmują opakowania, jest dostępna na stronie systempsor.pl/punkty-odbioru. Wspomniany wcześniej formularz można zaś znaleźć w sieci i w większości punktów zrzeszonych w systemie PSOR.

Jak działa system? Co mówią liczby?

Dzisiaj zbieramy około 56 procent opakowań - 64 procent tej masy zostaje poddana recyklingowi, zaś 28 procent odzyskowi energetycznemu. W ciągu piętnastu lat zebraliśmy od rolników w sumie ponad 19 tysięcy ton opakowań po środkach ochrony roślin, czytamy na Systempsor.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwrot opakowań po chemii. Rolniku, bądź odpowiedzialny! - Gazeta Pomorska

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna