MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Życie codzienne żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w kolorze

INO
Żołnierze II Korpusu Polskiego, prawdopodobnie Pułku Ułanów Karpackich, rozbijają namioty o obozie. Bliski Wschód, 1943-1944 r. Ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej.
Żołnierze II Korpusu Polskiego, prawdopodobnie Pułku Ułanów Karpackich, rozbijają namioty o obozie. Bliski Wschód, 1943-1944 r. Ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej.
W 2016 roku Muzeum II Wojny Światowej wydało album pt. „Życie codzienne żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1947”. Zawiera on fotografie prezentujące codzienność żołnierzy służących w Polskich Siłach Zbrojnych w czasie wojny i tuż po jej zakończeniu. Zamieszczony w nim materiał fotograficzny pochodzi ze zbiorów Imperial War Museums w Londynie oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Teraz pokoloryzowaliśmy zdjęcia, by czytelnicy „Dziennika Bałtyckiego” mogli cieszyć się większą liczbą detali.

Selekcji i opracowania dokumentów do publikacji dokonali Mariusz Gąsior z londyńskiego Muzeum oraz dr Jan Szkudliński i Artur Wodzyński z gdańskiej instytucji.

- Naszym zamiarem było zaprezentowanie ogólnych zjawisk i sytuacji, w jakich znajdowali się żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w trakcie swojej służby. Zgodnie z zasadniczym podziałem życia każdego żołnierza w każdej armii, album dzieli się na części zatytułowane „na służbie” i „poza służbą” - wyjaśniają autorzy we wstępie – W każdej z nich prezentujemy typowe zjawiska, z jakimi polski żołnierz stykał się w trakcie wypełniania obowiązków służbowych, jak również w czasie wolnym. Przygotowując projekt albumu, postanowiliśmy odejść od przedstawiania losów polskich żołnierzy poprzez historię jednostek czy starć. Niniejsza publikacja poświęcona jest przede wszystkim codziennym czynnościom z życia żołnierzy, rzadziej wspominanym w pamiętnikach niż wydarzenia z walk.

Oczywiście nie zabrakło też zdjęć dokumentujących sceny związane z bitwami i w czasie działań, gdyż wówczas okoliczności narzucały układ codziennych zdarzeń, i tu nie było już podziału dnia na czas służby i czas po służbie. W poszczególnych rozdziałach znajdują się zdjęcia dokumentujące warunki mieszkaniowe na kwaterach, w drodze do wojska, w boju, codzienne ćwiczenia, jedzenie posiłków, warunki higieniczne, wspólne obchodzenie świąt, pobyt w szpitalu i leczenie. Zaś w części poza służbą pokazane są sytuacje z życia żołnierzy w czasie wolnym, czyli uprawianie sportu, spotkania z żołnierzami sojuszniczych armii, spotkania towarzyskie, a także zabawy ze zwierzętami, należącymi osobiście do któregoś z członków oddziału czy załogi okrętu, lub też stanowiące własność jednostki.

W albumie poświęcono również miejsce służbie kobiet, gdyż przy Polskich Siłach Zbrojnych powołano formacje: Pomocniczą Służbę Kobiet, Pomocniczą Lotniczą Służbę Kobiet i Pomocniczą Morską Służbę Kobiet.

W publikacji znalazł się rozdział opowiadający o życiu dzieci i młodzieży, co wiąże się z faktem, iż przy wojsku wyprowadzonym przez generała Władysława Andersa ze Związku Radzieckiego było kilka tysięcy młodych ludzi. Album zamyka rozdział „W rozterce” przedstawiający sytuację polskich żołnierzy po zakończeniu wojny i losy tych, którzy zdecydowali się wrócić do kraju lub pozostać na obczyźnie.

Zgodnie z tradycją dotychczas wydawanych albumów przez Muzeum II Wojny Światowej materiał ilustracyjny uzupełniony jest fragmentami relacji żołnierzy, którzy opowiadają o prezentowanych aspektach życia w wojsku. Zobacz jak zdjęcia z albumu prezentują się w kolorze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna