Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Życie na najwyższym poziomie

Wojciech Nowicki
Aneks kuchenny i łazienka gościnna znalazły miejsce pod antresolą
Aneks kuchenny i łazienka gościnna znalazły miejsce pod antresolą
Może ona pełnić różne funkcje - biblioteki, kąta telewizyjnego, miejsca do snu lub uprawiania hobby. Dzięki niej zyskujemy dwa punkty widzenia, z góry i z dołu.

Jeśli mamy niewielkie mieszkanie, na antresoli organizujemy miejsce pracy czy, najczęściej, sypialnię - mówi Sylwia Zienowicz, białostocki architekt. - Na górze, w części wyższej, można ulokować dyskretnie odizolowane miejsce do pracy z widokiem na pokój. Pod antresolą może znajdować się biblioteczka.

Osoby, którym praca "na wysokości" niekoniecznie odpowiada, mogą umieścić na antresoli garderobę, schowek, albo urządzić przestrzeń sypialną. Mała antresola o lekkiej konstrukcji przypomina półkę z drewna lub stali. Staje się bardziej schowkiem niż pomieszczeniem.

Konstrukcja takiego rozwiązania jest prosta: słupy, belki oraz płaszczyzna podłogi.
- Można wykonać je z drewna lub metalu, w zależności od stylu wnętrza i upodobań użytkowników - wyjaśnia architekt.

W przypadku niewielkiej przestrzeni konstrukcję antresoli można oprzeć na belkach umocowanych w ścianie, które po zamaskowaniu staną się zupełnie niewidoczne.
- Masywne antresole drewniane zajmują więcej miejsca i dobrze komponują się z meblami retro - dodaje Sylwia Zienowicz. - Konstrukcje stalowe ekonomiczniej wykorzystują przestrzeń i tworzą nowoczesny design.

Bariery i schody

Antresola wyznacza także różne funkcje, jakie pełni salon. Wystarczy umieścić pod nią na przykład biblioteczkę i to - bez zamykania jej drzwiami - określa jej granice. Gdy mowa o podziałach, nie wolno nie wspomnieć o balustradzie.
- Zabezpiecza przed upadkiem (wys. minimum 1,1 m), ale i decyduje o wyglądzie antresoli oraz określa charakter wnętrza - mówi Sylwia Zienowicz. - Poza metalem i drewnem balustradę można wykonać ze szkła. Zwłaszcza pustaki szklane, wkomponowane w układ elementów pionowych, tworzą ciekawy efekt.
Pustaki szklane i szkło zbrojone mogą być również zastosowanie jako podłoga antresoli. Wtedy przestrzeń pod antresolą będzie doświetlona, a cala konstrukcja zyska na lekkości.

Równie ważne są schody. Wygodne - wymagają niestety dużo miejsca. Schody kręte oparte na słupie w środku mogą być bardzo ciekawym elementem architektury wnętrza i zajmują stosunkowo mało miejsca. Ale nie należą do najbardziej komfortowych, gdy musimy często pokonywać różnicę poziomów. Strome schody - ze względów bezpieczeństwa - mogą jedynie łączyć miejsca, które nie wymagają zbyt częstego odwiedzania np. spiżarnię, schowek lub przestrzeń sypialną.

Duża przestrzeń, mały problem

Otwarta przestrzeń wnętrza to lepsza integracja mieszkańców. Wszyscy są w zasięgu swych głosów. Ale dźwięki to również, w przypadku antresoli, problem. Telewizor grający w salonie często słychać lepiej w pokojach dostępnych z antresoli niż w pomieszczeniu pod nią. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej otworzyć antresolę nad cichą częścią parteru.

Antresola wymaga też odpowiedniego rozmieszczenia grzejników. Ciepłe powietrze unosi się do góry i należy przewidzieć zwiększoną moc grzania na dole. Są opinie, że w dwukondygnacyjnych wnętrzach najlepiej się sprawdza ogrzewanie podłogowe.

Podobnie starannie trzeba zaprojektować oświetlenie, by nie musieć wzywać alpinisty do wymiany żarówki. Lepsze od żyrandola jest w tej sytuacji oświetlenie boczne - kinkiety, halogeny. Dzięki niemu można także kształtować przestrzeń wnętrza. Aby z górnego poziomu nie było widać opraw można je umieścić na krawędzi antresoli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna