Spis treści
Kultura żydowska wciąż żywa. Do Leżajska i Krakowa co roku ściągają tłumy
Chociaż poznawanie kultury Żydów w Polsce najczęściej ma charakter zwiedzania zabytków, to jednak nadal można w naszym kraju zobaczyć przykłady żywej tradycji i kultury żydowskiej. Do najbardziej spektakularnych należą pielgrzymki chasydów do grobu Elimelecha w Leżajsku i Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Leżajski – polska stolica chasydyzmu
Co roku na przełomie lutego i marca do Leżajska w dolinie Sanu na Podkarpaciu zjeżdżają się z całego świata chasydzi – religijni żydzi, praktykujący mistyczny odłam judaizmu. Odbywają pielgrzymkę do grobu słynnego XVIII-wiecznego cadyka Elimelecha. Jego skromna kaplica grobowa znajduje się na tutejszym żydowskim cmentarzu – kirkucie.
Chasydzi wierzą, że w rocznicę swojej śmierci (11 marca, ale święto w kalendarzu żydowskim jest ruchome) cadyk Elimelech zstępuje na parę chwil z nieba i zanosi do Boga modlitwy chasydów, zgromadzonych na cmentarzu. W czasie uroczystości pielgrzymkowych Żydzi modlą się, a także wykonują tradycyjne tańce i śpiewają psalmy. Każda kolejna grupa pielgrzymów kończy wizytę u grobu cadyka, spożywając tradycyjną koszerną wieczerzę.
Niezwykła uroczystość w Leżajsku już od paru lat staje się coraz szerzej znaną atrakcją miasta. Turystów przyciąga możliwość zobaczenia rzadkiego w Polsce ceremoniału – publicznych modłów i śpiewów chasydzkich. Niezwykłe otoczenie – żydowski kirkut – także ma swój nietypowy urok. Jeśli byliście w Leżajsku i zainteresował was nietypowy cmentarz, listę kirkutów w Polsce możecie znaleźć np. online.
Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądały obchody rocznicy śmierci cadyka Elimelecha w Leżajsku w poprzednich latach:
Krakowski Kazimierz – tu posmakujecie i posłuchacie żydowskiej kultury
Kultura żydowska jest wciąż żywa na krakowskim Kazimierzu. Dawniej obszar ten był osobnym miastem, a Żydzi cieszyli się tu szczególnymi przywilejami. Dziś w restauracjach Kazimierza można spróbować tradycyjnej żydowskiej kuchni. Do zwiedzania są stare synagogi i zadbany kirkut – cmentarz żydowski przy synagodze Remuh.
Każdego lata na Kazimierzu organizowany jest też Festiwal Kultury Żydowskiej, w czasie którego można posłuchać muzyki artystów żydowskich z całego świata. Edycja 2023 została zaplanowana w terminie 28 czerwca – 2 lipca.
Tak wyglądały obchody Festiwalu w poprzednich latach:
Leżajsk i Kazimierz to nie wszystko. W całej Polsce można znaleźć zabytki i centra kultury żydowskiej
Przed II wojną światową właśnie w Polsce – Polinie – żyła największa społeczność żydowska Europy. Żydzi pozostawili po sobie wiele zabytków i niezwykłych miejsc, które stopniowo są dziś rewitalizowane.
W galerii poniżej prezentujemy najciekawsze miejsca w Polsce związane z kulturą żydowską. Poznajcie je i zaplanujcie wycieczkę szlakiem zachowanych synagog, pomników, cmentarzy, ale też nowoczesnych muzeów i unikalnych koszernych restauracji.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto
- Piknik w towarzystwie... niedźwiedzia. To nagranie robi furorę w sieci