Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żyjemy coraz krócej. Po pandemii prognozy długości życia "poleciały" w dół. Ci mieszkańcy woj. podlaskiego ucierpieli najbardziej

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Przed 2019 r. wzrost długości życia mężczyzn (statystycznie zawsze żyli krócej niż kobiety) nieco wyhamował, kobiet od trzech lat spadał. Pandemia COVID-19 spowodowała jednak niespotykane po wojnie skrócenie długości życia ludności Polski
Przed 2019 r. wzrost długości życia mężczyzn (statystycznie zawsze żyli krócej niż kobiety) nieco wyhamował, kobiet od trzech lat spadał. Pandemia COVID-19 spowodowała jednak niespotykane po wojnie skrócenie długości życia ludności Polski sxc.hu
Po pandemii aż o 3,6 roku skróciło się życie statystycznego mieszkańca woj. podlaskiego. To krajowy rekord w grupie panów. W obrębie regionu najkrócej żyją mężczyźni z pow. sejneńskiego. Najdłużej ci z Białegostoku. Podobnie, jeśli chodzi o kobiety. U nich przoduje też pow. kolneński. Ale Podlasianki, choć bardziej żywotne, po pandemii też żyją krócej, i to o 2,6 roku.

Po co w ogóle oblicza się długość trwania życia? Do wyliczenia wysokości emerytury. Jest to też jeden z podstawowych mierników ogólnej oceny stanu zdrowia populacji. Do obliczeń wykorzystuje się współczynniki umieralności (stosunek liczby zgonów do liczby ludności) A ta, w okresie pandemii koronawirusa znacznie wzrosła - zwłaszcza wśród osób starszych.

Umieralność mężczyzn w wieku 65 lat i więcej w 2021 r. zwiększyła się o 28,8 proc. (w porównaniu do 2019 r.), kobiet w tym samy wieku o 25,5 proc. Według ostatnich danych GUS, w 2021 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wynosiła 71,75 lat, a kobiet 79,68 lat. Oczekiwania były inne.

Czytaj też:

- Pandemia COVID-19 spowodowała w latach 2020-2021 niespotykane w okresie powojennym skrócenie długości życia ludności Polski. W porównaniu z wartością bezpośrednio przed pandemią tzn. w 2019 r. długość życia w 2021 r. była krótsza o 2,3 lat u mężczyzn i 2,1 lat u kobiet - wynika z opublikowanego niedawno raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH–Państwowy Instytut Badawczy "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania".

Badacze posiłkowali się m.in. danymi GUS, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), NFZ, Centrum e-Zdrowie, czy nadzoru epidemiologicznego.

Prognozy długości życia. Polacy żyją coraz krócej. Mężczyźni z woj. podlaskiego ucierpieli najbardziej

Z tych danych wynika m.in., że po 2 latach pandemii najbardziej - przynajmniej statystycznie - ucierpieli mężczyźni z woj. podlaskiego. Obserwowana długość ich życia, w stosunku do wartości oczekiwanej, skróciła się o 3,6 lat (do 71,5 roku). Najmniejsze straty odnotowali mężczyźni z Małopolski – o 2 lata (do 73,5 roku i to oni w kraju żyją najdłużej na ten moment).

Życie Podlasianek skróciło się o 2,6 roku. Jest to 4. w kolejności największy ubytek w kraju. Podlasianki żyją dużo krócej, ale ich 80,5 roku stanowi i tak niezły wynik. W Polsce dłuższe od nich, prognozowane jest życie mieszkanek woj. małopolskiego (81 lat) oraz podkarpackiego (80,6 roku). Te z kujawsko-pomorskiego i śląskiego żyją najkrócej - 78,9.

Tak wygląda porównanie mieszkańców województw. Sytuacja w ich obrębie jest jednak zróżnicowana. W przypadku podlaskiego najdłużej, bo przeciętnie 73,9 roku, żyją mężczyźni z Białegostoku. Zaraz za nimi (nie mniej niż 73,6 roku) mieszkańcy Suwałk i Łomży, a także pow. kolneńskiego i zambrowskiego. Najkrócej - bo mniej niż 70 lat - mogą żyć mieszkańcy pow. hajnowskiego i sejneńskiego - tu zaledwie 69,3 roku.

Prognozy długości życia. Podlasianki "na minusie", ale i tak w czołówce kraju

Jeśli chodzi o kobiety, to wśród mieszkanek naszego regionu najdłuższe życie prognozowane jest dla tych z pow. kolneńskiego (81,5) i z Białegostoku (82,2 roku). Oba te miejsca znalazły się w rankingu TOP 25 powiatów w Polsce, gdzie panie żyją najdłużej. Białostoczanki zajęły w nim 5. miejsce. Na pierwszym są mieszkanki Sopotu (kobiety żyją 83,2 roku). Miasto jest też liderem w kategorii mężczyzn (78,4 roku).

Najkrócej żyją przeciętnie mieszkanki Chorzowa – 77 lat. To kobiety z podlaskiego pow. grajewskiego ucierpiały jednak najbardziej po 2 latach pandemii wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2, bowiem ich prognozowany wiek skrócił się o rekordowe 3,95 roku.

Zobacz także:

W sumie w latach 2020-2021 zmarło w Podlaskiem 31.347 osób. Dlaczego tak mocno pandemia odbiła się na statystycznych modelach długości trwania życia w Podlaskiem?

- Na Podlasiu mieliśmy w 2021 roku największy, aż trzykrotny, wzrost umieralności w stosunku do 2020 r. Było to związane z dużą liczbą zgonów na COVID. W naszym regionie odnotowano najwyższe wartości przebytej infekcji (62 proc.), przy stanie zaszczepienia przeciw COVID-19 na najniższym w Polsce poziomie 37,5 proc. - wyjaśnia prof. Joanna Zajkowska, podlaska wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii.

Prognozy długości życia. Zdaniem demografów w kolejnych latach sytuacja będzie się poprawiać

Podobnie jak twórcy raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, uważa, że pandemia koronawirusa nie tylko bezpośrednio, ale też pośrednio przyczyniła się do pogorszenia się stanu zdrowia Polaków i wzrostu umieralności. Dostęp do leczenia był utrudniony, spadła liczba hospitalizacji, ale część pacjentów dobrowolnie rezygnowała lub ograniczyła kontakt z lekarzem. COVID-19 był co prawda drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce w 2021 r., ale pierwszą były choroby serca.

- Nastąpiło pogorszenie zaawansowania chorób istniejących jak choroby krążenia, układu oddechowego, wykrywania nowotworów. Zaprzestano badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów. Ale też postawy wobec badań były niechętne - podkreśla prof. Zajkowska. - Chęć uczestnictwa w badaniach przesiewowych nie wynika z obciążenia sytemu, raczej z niedostatecznego poziomu edukacji, szczególnie wśród osób starszych i mężczyzn zamieszkujących na wsi.

Zdaniem demografów obserwowana długość życia Polaków będzie się poprawiać w kolejnych latach ze względu na niższy współczynnik zgonów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna