Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żyto jest drogie, więc podatek rolny będzie dużo wyższy. Zobacz ile wyniesie w przyszłym roku

Barbara Kociakowska
Barbara Kociakowska
W 2023 r. podatek rolny będzie wyższy o 20 proc.
W 2023 r. podatek rolny będzie wyższy o 20 proc. Pixabay
Podatek rolny w 2023 r. będzie wynosić 185 zł za hektar, czyli będzie o 20 proc. wyższy niż w tym roku. GUS podał już cenę żyta za 11 ostatnich kwartałów, na podstawie której wylicza się wysokość podatku rolnego.

Według wyliczeń GUS średnia cena kwintala (100 kg) żyta za okres ostatnich 11 kwartałów będąca podstawą do ustanowienia podatku rolnego wynosi 74,05 zł. Zgodnie z przepisami podatek rolny od 1 hektara przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych stanowi 2,5-krotność ceny 1 q żyta. Natomiast w przypadku pozostałych gruntów rolnych jest to 5-krotność 1 q żyta.
Podatek rolny jest naliczany w ten sposób (cena żyta wyliczana jest z 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy) od 2014 roku. Wcześniej pod uwagę były brane trzy pierwsze kwartały poprzedzające rok podatkowy.
- Myślę, że obecny system się sprawdza – mówi Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej. – PIR zabiegała o to, by przy wyliczaniu ceny żyta do podatku rolnego, uwzględniać 11 kwartałów, gdyż to zapobiega sytuacjom, kiedy mamy do czynienia z nagłymi skokami cenowymi.
Czytaj też: Ile pieniędzy z dopłat bezpośrednich dostaje rolnik? Różnice między województwami są duże. Niebawem będą kolejne wypłaty
Zdzisław Łuba, członek zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej, podkreśla, że przy obecnych kosztach nawozów, paliwa, energii elektrycznej, podatek rolny nie jest dużym obciążeniem, stanowi on cząstkę tych wydatków, zwłaszcza w woj. podlaskim, gdzie gospodarstwa nie są duże.

- Bardziej odczują to gospodarstwa liczące po kilkaset hektarów, choć one zazwyczaj nastawione są na produkcję roślinną, więc jeśli zboża są droższe, ich dochody są większe – zauważa Zdzisław Łuba.

Kwota podatku rolnego 185 zł/ha jest stawką maksymalną – oznacza to, że rolnicy w poszczególnych gminach mogą płacić mniej – jeśli tak zdecyduje rada gminy. Radni gminy mogą obniżyć stawki podatku rolnego i czasem korzystają z takiej możliwości.
- Nie wiem, czy radni obniżą podatek rolny na przyszły rok – mówi Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły. – W poprzednich latach bywało różnie, były lata, kiedy go obniżali, a w innych latach pozostawał na niezmienionym poziomie.
Podatek rolny płaci się w czterech ratach w następujących terminach:

  • 15 marca,
  • 15 maja,
  • 15 września,
  • 15 listopada

.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna