Brakuje pracowników w przemyśle. "Zapotrzebowanie najwyższe od dwóch lat. Oznacza to dużą presję płacową"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Autorzy raportu zauważają, że w IV kwartale 2021 roku 27 proc. pracodawców zamierza pozyskiwać nowych pracowników.
Autorzy raportu zauważają, że w IV kwartale 2021 roku 27 proc. pracodawców zamierza pozyskiwać nowych pracowników. Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/ Polska Press
Z analizy ManpowerGroup wynika, że przedsiębiorcy z sektora produkcji przemysłowej zgłaszają największą od dwóch lat chęć rozbudowy swoich zespołów. Pozyskiwanie nowych pracowników planuje więcej niż co czwarta firma. - Wysoka dynamika rynku pracy oznacza również odpowiednio dużą presję płacową- komentuje ekspert.

Z analizy ManpowerGroup wynika, że przedsiębiorcy z sektora produkcji przemysłowej zgłaszają największą od dwóch lat chęć rozbudowy swoich zespołów. Ostatni raz tak wysoka prognoza była rejestrowana pomiędzy kwietniem a czerwcem 2019 roku, czyli przed wybuchem pandemii.

- Bieżący rok to dla niejednej branży szansa na odrobienie strat i powrót do wyników osiąganych przed pandemią COVID-19. Dlatego też cały 2021 rok to czas stosunkowo wysokiego zapotrzebowania na kadry. Deklarowana przez pracodawców chęć rozbudowy zespołów nabiera szczególnej intensywności w czwartym kwartale, który zwyczajowo charakteryzuje się najwyższym poziomem produkcji przemysłowej- zauważa Kamil Sadowniczyk, Manpower.

- Kandydaci poszukujący zatrudnienia w tym sektorze w ostatnich trzech miesiącach bieżącego roku będą mogli liczyć na szeroki wybór różnorodnych ofert. Wysoka dynamika rynku pracy oznacza również odpowiednio dużą presję płacową – dodaje.

Autorzy raportu zauważają, że w IV kwartale 2021 roku 27 proc. pracodawców zamierza pozyskiwać nowych pracowników. Odsetek ten jest ponad dwukrotnie większy niż w okresie lipiec – wrzesień. Osoby poszukujące pracy mogą więc spodziewać się dość pokaźnej liczby ofert na rynku.

Jednocześnie zaznaczono, że w ostatnich trzech miesiącach bieżącego roku przedsiębiorcy będą też bardziej skłonni do redukcji etatów. - W ubiegłym kwartale takie plany miał tylko 1 proc. organizacji, obecnie podobne zamiary zgłasza już 5 proc. pracodawców- wskazano. Pozostawienie zatrudnienia na niezmienionym poziomie deklaruje 66 proc., z kolei 2 proc. przedsiębiorców nie ma jeszcze sprecyzowanych planów rekrutacyjnych.

- W wielu obszarach przemysłu, po względnej stabilizacji środowiska biznesowego, pojawiły się nowe wyzwania, związane z łańcuchem dostaw. W efekcie średnio i długoterminowa przewidywalność produkcji znacząco spadła. Szczególnie zauważalne jest to w branży motoryzacyjnej, charakteryzującej się wysokim popytem oraz wyjątkowo złożonym łańcuchem dostaw. W wyniku globalnego niedoboru półprzewodników branża notuje ogromne wyzwania związane z planowaniem produkcji. Mają one bezpośredni wpływ na decyzje personalne, dlatego też w tym obszarze możliwe jest wyhamowanie rekrutacji – szczególnie na stanowiskach podstawowych oraz nisko wykwalifikowanych- wylicza Sadowniczyk.

Jego zdaniem, przy tak pozytywnej prognozie dla całego sektora przemysłu, kandydaci tracący szanse rozwoju w branży motoryzacyjnej będą mogli liczyć na nowe okazje zawodowe w innych dziedzinach produkcji.

W regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) najwyższe zapotrzebowanie na pracowników z sektora produkcji przemysłowej notowane jest we Francji (54 proc.), Hiszpanii (45 proc.), Irlandii (39 proc.) oraz Norwegii (35 proc.) i Belgii (35 proc.). Polska, z prognozą netto zatrudnienia na poziomie 20 proc., plasuje się bliżej końca listy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl