Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W blokach startowych

HENRYKA BEDNARSKA
Pięciu z dwunastu dyrektorów Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie wyłoniono z konkursów. To jeden z lepszych wyników w kraju.

Liczenie dyrektorów z konkursu zaczęło się, gdy minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik zapowiedział w swoim resorcie generalne porządki. Okazało się, że w urzędach administracji państwowej najpopularniejszym sposobem zatrudniania jest nadal powierzenie pełnienia obowiązków. W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy swoje funkcje tylko pełnią wszyscy dyrektorzy wydziałów i ich zastępcy. W Rzeszowie postępowania konkursowe dopiero się rozpoczęły i toczą tylko w przypadku trzech stanowisk.

W blokach startowych

W LUW w Gorzowie obowiązki pełni trzech dyrektorów. Dyrektor generalny urzędu Andrzej Goćwiński zajmował to stanowisko w latach 1995-98, kiedy nie obowiązywały jeszcze procedury konkursowe (wprowadzono je 1.07. 1999 r. wraz z ustawą o Służbie Cywilnej). Zanim 1 stycznia 2002 r. ponownie objął funkcję, był radcą generalnym urzędu. Wtedy też zdał egzamin na pracownika Służby Cywilnej. W tej chwili przygotowywane są kryteria konkursu na dyrektora generalnego. - Nie wiem, czy wystartuję w konkursie - przyznaje A. Goćwiński.
Obowiązki pełni też szefowa biura dyrektora generalnego Józefa Radlicka, w drodze konkursu zatrudniona w urzędzie na stanowisku inspektora wojewódzkiego. Trzecim dyrektorem p.o. jest Małgorzata Domagała, kierująca biurem integracji europejskiej. Urząd przygotowuje właśnie opis obu stanowisk, termin konkursu wyznaczy szef Służby Cywilnej.

Nowi starzy dyrektorzy

Aż cztery osoby spośród piastujących funkcję zostały dyrektorami przed 1 lipca 1999r. Zgodnie z ustawą na te stanowiska nie trzeba ogłaszać konkursu. Z konkursu wyłoniono pięciu dyrektorów. Jacek Jeremicz szefuje gabinetowi wojewody, Leszek Wakulicz - wydziałowi polityki społecznej, Jan Śliwiński - wydziałowi zarządzania kryzysowego. Teresa Kaczmarek, dyrektor wydziału prawnego i nadzoru oraz Piotr Ślezion z wydziału rozwoju regionalnego byli już dyrektorami w urzędzie. Ale zrezygnowali z pracy, musieli więc startować w konkursach. - Mój konkurs był naprawdę trudny. Najwięcej pytań dotyczyło rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, a wydział zajmuje się tylko zakładami pracy chronionej - wspomina ubiegłoroczny egzamin dyr. Wakulicz.
Z sześciu zastępców dyrektorów w LUW po konkursie jest czworo, dwie osoby zajmują stanowiska dłużej niż cztery lata, kiedy to weszła w życie ustawa o Służbie Cywilnej.

Szefowie po konsultacjach

Z grona instytucji zespolonych z wojewodą konkurs wyłonił szefów jedynie: policji - na komendanta wojewódzkiego (zorganizowany przez komendę główną), Kuratorium Oświaty, Inspektoratu Farmaceutycznego i niedawno wojewódzkiego oddziału Służby Ochrony Zabytków. Decyzje w sprawie pozostałych osób, zgodnie z ustawami, zapadły po konsultacjach wojewody z szefami odpowiednich instytucji centralnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska