Drogocenne próbki minerałów uwięzione na Marsie. NASA brakuje pieniędzy

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Próbki minerałów na Marsie zbiera łazik Perseverance
Próbki minerałów na Marsie zbiera łazik Perseverance NASA
NASA poszukuje nowego, tańszego sposobu na sprowadzenie na Ziemię zebranych na Marsie próbek gleby. Tymczasem zbierane od kilku lat na dnie starożytnego marsjańskiego jeziora materiały pozostaną na długo poza zasięgiem naukowców. Niektóre już nigdy nie trafią na Ziemię.

Łazik Perseverance od 2021 roku zbiera próbki minerałów z dna starożytnego marsjańskiego jeziora zwanego Kraterem Jezero i zamyka materiał w probówkach przeznaczonych do przyszłej analizy laboratoryjnej w poszukiwaniu możliwych śladów skamieniałych drobnoustrojów.

Za drogo, za długo

Kolejna faza misji NASA, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, przewiduje wysłanie drugiego zrobotyzowanego lądownika na Marsa w celu pobrania próbek i wystrzelenia ich na orbitę marsjańską w celu spotkania z trzecim statkiem kosmicznym, który odleci z nimi z powrotem na Ziemię. Problem w tym, że zajęłoby to wiele lat, a rzeczywisty koszt operacji okazuje się dwa razy wyższy, niż wcześniej przyjmowano.

Wystrzelenie pojazdów przewidywano na lata 2027-28, powrót próbek miał nastąpić na początku lat 2030, a całkowite koszty przewidywano na 5-7 miliardów dolarów. Niezależny przegląd wykazał jednak, że rzeczywiste koszty powrotu próbek z Marsa wzrosłyby nawet do 11 miliardów dolarów i nie dostarczyłyby próbek na Ziemię przed 2040 rokiem. To zbyt wysoki budżet, zaś data powrotu zbyt odległa – mówi szef NASA Bill Nelson.

NASA szuka alternatywy

Kontynuacja na tak wysokim poziomie finansowania pochłonęłaby również inne główne cele naukowe NASA, takie jak planowana eksploracja wirnikowa lodowego księżyca Saturna, dwie nadchodzące misje na Wenus i badanie obiektów bliskich Ziemi.

Dlatego wysłane ma być dziś formalne zapytanie ofertowe do różnych ośrodków i laboratoriów NASA, a także do firm z branży kosmicznej, z pytaniem, jak zmienić program. Przedstawiciele agencji powiedzieli, że spodziewają się alternatywnych planów przedstawionych do przeglądu jesienią lub wczesną zimą. Przedstawiciele NASA pozostawili też otwartą możliwość pozostawienia niektórych z ponad 30 próbek, które Perseverance ma zebrać. Większość próbek jest przechowywana wewnątrz samego łazika, podczas gdy mniejszy zapasowy schowek został umieszczony w miejscu zbiórki na powierzchni planety.

źr. Reuters, NASA

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl