Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bo o bohaterach trzeba pamiętać

Andrzej KŁOPOTOWSKI
W przyszłym roku przed budynkiem V Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Miodowej na Starosielcach stanie pomnik - replika przedwojennego obelisku ustawionego "W dziesiątą rocznicę zawieszenia broni ku czci obrońców ojczyzny poległych na polu chwały przy odpieraniu najazdu wrogów pod wodzą Józefa Piłsudskiego w latach 1918-1920".

- Społeczną zbiórkę pieniędzy prowadzimy od września - mówi Krzysztof Obłocki z komitetu odbudowy pomnika, pasjonat historii Starosielc. - Na razie na koncie znalazło się 2,5 tysiąca złotych.
Kwota ta wystarczy na jedną z dwóch tablic, które mają pojawić się na pomniku.

Uratował ją rzeźnik

Pomnik upamiętniający postanowienia traktatu ryskiego stanął w Starosielcach w 1930 roku.
- Stał na skwerku przed nieistniejącym już dziś budynkiem dworca kolei brzesko-grajewskiej - mówi Obłocki.
Dziś w tym miejscy znajduje się pętla autobusowa linii 8 i 12. Obelisk zniszczeli w 1941 roku Sowieci. Wcześniej, 20 września 1939 roku po wkroczeniu do Białegostoku hitlerowców, mieszkający nieopodal rzeźnik Bieguński zdjął z niego tablicę i zakopał ją w piwnicy swojego domu. Przeleżała tam, mimo wywiezienia rzeźnika AK-owca do obozu Stuthoff, aż do roku 1976.
- Natrafili na nią robotnicy przy rozbiórce starej chaty - wspomina Obłocki. - Zaalarmowali milicję i UB. Tablicę od razu zabrano.
Dopiero niedawno okazało się, że przez te wszystkie lata zachowała się w Gliwicach. Obłocki dostał nawet jej zdjęcie, pytał starszych ludzi, czy to na pewno tablica ze starosielskiego pomnika. - Potwierdzili, że to oryginał - mówi.

Replika przed liceum

W tym roku zawiązał się komitet odbudowy pomnika. Organizatorzy, wśród których znalazł się Krzysztof Obłocki, wystąpili do Urzędu Miejskiego o pozwolenie na budowę.
- Prezydent wyraził już swoją zgodę, teraz czekamy na decyzję radnych. Ta ma zapaść w styczniu.
Pomnik nie stanie jednak na swoim przedwojennym miejscu. Zostanie odbudowany na placu przed budynkiem V liceum przy Miodowej.
- To lepsze miejsce zważywszy na to, że plac przy dworcu nie prezentuje się dziś zbyt atrakcyjnie.
Replika ma mieć 2,5 metra wysokości. Oprócz repliki tablicy z 1930 roku pojawi się na nim druga, objaśniająca losy pomnika oraz orzeł w koronie - symbol niepodległej Polski. Zamurowana zostanie w nim też kapsuła z historią odbudowy i listą ofiarodawców.
- Chcemy, żeby pomnik przypominał młodzieży bogatą, choć trochę dziś zapomnianą historię Starosielc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny