MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowi poczują luz

LESZEK KALINOWSKI (68) 324 88 74 [email protected]
Od lat obiecywano uczniom, że kiedy wejdzie w życie porównywalna w całej Polsce matura, na jej podstawie zdobywać będą indeksy. Jednak nie wszystkie wyższe szkoły się na to godzą.

W tym roku czeka nas podwójna matura. Absolwenci liceów ogólnokształcących i profilowanych (317 tys. osób) zdawać będą według nowych zasad, techników (230 tys.) - po staremu. Pierwsi w przeciwieństwie do drugich mają nie zdawać egzaminów wstępnych na studia. Pod warunkiem, że na maturze wybiorą odpowiednie przedmioty i poziomy (podstawowy lub rozszerzony), na jakich będą je zdawać.
Są uczelnie, które w ogóle zrezygnowały z egzaminowania. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie będzie brała pod uwagę oceny z trzech wybranych przedmiotów, ale na innych zasadach będzie przeliczała stopnie na punkty ,,nowych’’, a inaczej - ,,starych’’ maturzystów.

Nowi poczują luz

W gorzowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej na niektórych kierunkach np. języku polskim przyjęcia odbędą się na podstawie konkursu świadectw dla kandydatów ze starą maturą lub wyniku egzaminu maturalnego dla tegorocznych absolwentów liceów. Ale już np. na język niemiecki ,,starzy" maturzyści będą musieli zdać egzamin pisemny i ustny z niemieckiego. ,,Nowi", jeśli zdali na maturze egzamin z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, będą mogli odetchnąć z ulgą i czekać na wywieszenie list przyjęć.
Podobnie przebiegać będzie rekrutacja na Uniwersytecie Zielonogórskim. Np. na astronomię przyjęte zostaną osoby na podstawie konkursu wyników uzyskanych na nowej lub starej maturze lub ocen końcowych na świadectwie ukończenia szkoły średniej. Ale już na języku angielskim ,,starych" maturzystów czeka egzamin pisemny i ustny.
Dla wszystkich zaś odbędą się egzaminy - praktyczne i teoretyczne - na kierunki artystyczne. Bo predyspozycji do podjęcia tych studiów nowa matura też nie bada.

Rozmowa to też egzamin

Niektórzy maturzyści czują się jednak nabici w butelkę. Uczelnie np. Uniwersytet Wrocławski planują przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne.
- Przecież to także egzaminy wstępne, nie czarujmy się - przyznaje licealista Piotr Walewski z Zielonej Góry. - Na warszawskiej SGH wszyscy kandydaci z nową maturą też będą dodatkowo sprawdzani. Muszą napisać test, który odpowie, czy mają zacięcie ekonomiczne.
Na najbardziej oblegane kierunki np. prawo na UJ też będą egzaminy i test, predyspozycje sprawdzą też na architekturze na Politechnice Warszawskiej czy SGGW.
Kamila Pękala, maturzystka z Żagania, myśli o studiach związanych z socjologią, psychologią w Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie. - Sprawdzałam, czy będą dodatkowe egzaminy. Chodziło tylko o zdanie matury z polskiego, historii, angielskiego na poziomie rozszerzonym, co też zamierzam zrobić - mówi.
Licealiści muszą pamiętać, że w ramach jednego wydziału rekrutacyjne wymogi mogą być zróżnicowane. Czasem np. na arabistykę, indianistykę, iranistykę na UJ, wystarczy świadectwo maturalne z przedmiotami na poziomie podstawowym, ale już na japonistykę wymagany jest z angielskiego poziom rozszerzony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska