Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polkowice odprawią

(wim)
Likwidacja posterunku celnego w Głogowie jest niestety faktem. Mimo protestów samorządów Główny Urząd Ceł nie zamierza odstąpić od tego pomysłu. W obronie głogowskiego posterunku stawało i miasto i starostwo. Starosta, śląc kolejne pisma w tej sprawie do GUC, Kancelarii Premiera i Ministerstwa Finansów argumentował m.in. że likwidacja posterunku zmniejszy atrakcyjność naszego powiatu w oczach inwestorów, co mogłoby sprawić, że procesy rozwoju gospodarczego powiatu i zmniejszenia bezrobocia zostałyby zahamowane
A GUC swoje

Protesty i działania głogowskich samorządów starających się o utrzymanie Posterunku nie przyniosły jednak efektu. Przyszłe wstąpienie Polski do UE oraz nowy podział administracyjny kraju wymuszają potrzebę dokonania przemieszczeń w usytuowaniu niektórych terenowych jednostek administracji celnej. Pragnę zauważyć, że likwidacja Posterunku w Głogowie nie jest przypadkiem odosobnionym. Jest konsek-wencją realizacji przyjętej przez rząd Strategii działania polskiej administracji celnej do 2002 roku wyjaśnia sytuację w piśmie do głogowskiego starosty Małgorzata Słojewska, p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów. Tłumaczy ona, że po zmianie prawa celnego działania administracji celnej zmierzają w kierunku uproszczenia procedur. Mają doprowadzić do tego, by przedsiębiorcy nie musieli tak często jak teraz kontaktować się z celnikami spełniając biurokratyczno-administracyjne formalności.

Czas Polkowic

Z analiz pracy posterunków celnych w terenie, przeprowadzonej przez GUC wynika, że liczba odpraw celnych w Głogowie stale spada. Obsługę celną wszystkich podmiotów gospodarczych rejonu Głogowa przejmie Oddział Celny w Polkowicach. Wzmocniony kadrowo po przeniesieniu funkcjonariuszy z Głogowa, będzie palcówką bardziej mobilną i lepiej przygotowaną do spełniania powierzonych zadań tłumaczy M. Słojewska. Jej zdaniem niepokój głogowskich samorządowców o spadek inwestycyjnej atrakcyjności Głogowa po likwidacji posterunku celnego nie jest uzasadniony. Na strategiczne decyzje przedsiębiorców wpływają bowiem przede wszystkim korzystne warunki finansowe tworzone przez władze lokalne, dostępność surowców i rynków zbytu oraz zasoby wykwalifikowanej siły roboczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska