MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maj w Białostockim Ośrodku Kultury. Znajdzie się coś dla miłośników kina, historii i sztuki. Zobaczcie szczegóły poszczególnych wydarzeń

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
W ramach spotkania DKF Seniora zobaczymy film "Sami Swoi. Początek"
W ramach spotkania DKF Seniora zobaczymy film "Sami Swoi. Początek" Materiały dystrybutora/ materiały promocyjne BOK
Maj w Białostockim Ośrodku Kultury będzie bardzo gorący. Czekają nas pokazy i spotkania z filmem, spacer historyczny, wystawy, a już 20 maja wystartuje kolejna, 38 już edycja jednej ze sztandarowych imprez BOK - Dni Sztuki Współczesnej, która jak zwykle przy pomocy sztuki będzie poruszać ważne i aktualne tematy.

Spis treści

Filmowe atrakcje w Kinie Forum

Ten tydzień zapowiada się bardzo filmowo. W Kinie Forum działającym przy BOK czekają nas pokazy i premiery filmowe, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Zapraszamy serdecznie do Kina Forum - zachęca Maciej Rant z BOK. - Wśród naszych najbliższych propozycji znajdzie się między innymi DKF Seniora z filmem "Sami Swoi. Początek". To ciekawe spotkania podczas których starsze grono kinomanów ogląda filmy i dyskutuje o nich. Ale znajdzie się też coś dla prawdziwych koneserów - w ramach cyklu Najlepsze z Najgorszych pokażemy film "Koszmarny weekend". To prawdziwa perełka wśród złych filmów. Jej fabuła będzie niezrozumiała nawet dla weteranów filmów klasy B i stałych widzów Najlepszych z Najgorszych.

Wspomniany DKF Seniora DKF 'GAG" organizuje wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Białymstoku. Tym razem zobaczyć będzie można wyreżyserowaną przez Artura Żmijewskiego opowieść o losach rodów Kargulów i Pawlaków przed przesiedleniem z Kresów na Ziemie Odzyskane. Początek spotkania 8 maja o godz. 10. Podczas pokazu dostępna będzie audiodeskrypcja. Film będzie wyświetlony z polskimi napisami dla osób niesłyszących. Prelekcję przed i spotkanie po filmie poprowadzi dr Karolina Wierel. Zapisy do DKF-u Seniora – Maria Waśkiewicz (Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku), e-mail: [email protected] lub tel: 695 328 613.

Wśród filmowych propozycji nie zabraknie też premier - wśród nich m.in. "Rosalie", "The Old Oak", czy "Banel i Adama" ale też propozycji dla dzieci "W Krainie Ghibli: Tajemniczy świat Arrietty" oraz spotkania w ramach Podlaskiej Akademii Kultury, z filmem Wandea. Zwycięstwo albo śmierć" i przedpremierowych pokazów filmów "Monster" i "Jutro będzie nasze".

A od 16 do 18 maja zapraszamy też na Weekend z 21. Festiwalem Millennium Docs Against Gravity - dodaje Rant. - W programie aż sześć filmowych hitów. Szczegółowy program dostępny jest na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury.

Wystawa plenerowa i spotkania z historią

A już 9 maja o godz. 18.30 odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej "Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady". Będzie ją można oglądać na Rynku Kościuszki (przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego), jest czynna do 16 czerwca. Ta ekspozycja, przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie opowiada o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy. Będą jej towarzyszyły dodatkowe działania. Również 9 maja w godz. 17-18.30 odbędzie się spacer historyczny "Widziane z drugiej strony – śladami białostockiego getta". Zbiórka obok tablicy upamiętniającej bramę getta przy ul. Jurowieckiej (obok Galerii Jurowieckiej). A w dniach 13 maja - 10 czerwca (poniedziałki) będą się odbywały towarzyszące wystawie warsztaty w Galerii im. Sleńdzińskich (Rynek Kościuszki 4). Zapisy – tel. 85 67 67 367, 85 67 67 364, e-mail: [email protected] .

Święto wszystkich miłośników sztuki startuje już 20 maja

Maj to też, tradycyjnie już, spotkanie z Dniami Sztuki Współczesnej. W tym roku czeka nas już 38 edycja, a imprezy będą się odbywać od 20 do 26 maja.

Tematem tegorocznej edycji festiwalu będzie "Have No Fear!" - mówi Katarzyna Kruszewska z BOK, kuratorka festiwalu Dni Sztuki Współczesnej. - Możemy to tłumaczyć jako "nie bójcie się, bądźcie bez lęku". I właśnie lękami i strachem, który ogarnia nas zewsząd, będziemy się zajmować. Żyjemy w okresie wojennym. Niektórzy mówią, że nawet już przed wojennym, bardziej niż powojennym. Żyjemy też w okresie po covidzie, który spowodował ogromny kryzys zdrowia psychicznego, o czym się coraz więcej mówi. Tych lęków i strachów jest naprawdę dużo, a my, w ramach Dni Sztuki Współczesnej chcemy o nich rozmawiać. Ale również afirmować odwagę i szukać jej źródeł. Szukać źródeł tego, jak się nie bać, szukać wsparcia.

Tradycyjnie odbędzie się to w interdyscyplinarnej formule i różnych lokalizacjach w mieście.

W ramach festiwalu zaprezentujemy pięć spektakli, trzy performance, dwa koncerty i jedną wystawę oraz pokażemy jeden film - dodaje Kruszewska. - Będzie też, jak co roku, przestrzeń dla debaty, dla dyskusji. Jak zawsze nie zabraknie okazji do spotkań z twórcami, twórczyniami, których widzowie będą mogli poznać i porozmawiać podczas festiwalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny