Powiat żuromiński. Atrakcje przyrodnicze, zabytki. Co warto zobaczyć w tym regionie?

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Powiat żuromiński słynie z pięknej przyrody, ale przyciąga również miłośników historii
Powiat żuromiński słynie z pięknej przyrody, ale przyciąga również miłośników historii fot. Wikipedia/Kietlak/CC BY-SA 4.0
Zaledwie 150 km od Warszawy, w centralnej części Polski, w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego, znajduje się powiat żuromiński. Region słynie z pięknej przyrody, ale przyciąga również miłośników historii, którzy odnajdują tu ciekawe zabytki.

Powiat żuromiński powstał 1 stycznia 1999 roku. Obejmuje obszar 805 km2 zamieszkiwany jest przez niemal 40 tys. osób, z czego w miastach mieszka ok. 10,7 tys. mieszkańców.

Atrakcyjne położenie powiatu, w rejonie "zielonych płuc Polski", przyciąga turystów oraz miłośników wędkarstwa i łowiectwa. Nadal istnieją tu duże możliwości inwestowania w rozwój turystyki i budowę obiektów turystycznych, dlatego region uważany jest za atrakcyjny inwestycyjnie.

Przyroda powiatu żuromińskiego

W powiecie żuromińskim obszar chroniony zajmuje ok. 60 tys. ha, co stanowi blisko 75 proc. całej powierzchni powiatu. Są to grunty należące do Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego i tereny obszarów chronionego krajobrazu: Zielińsko-Rzęgnowskiego Międzyrzecza Skrwy i Wkry, nadwkrzański oraz okolice Rybna i Lidzbarka.

Wśród atrakcji przyrodniczych znajdują się użytki ekologiczne, obszary chronionego krajobrazu, parki wpisane do rejestru zabytków oraz parki wiejskie – pomniki przyrody ożywionej.

Zabytki na terenie powiatu żuromińskiego

Region słynie z ciekawych zabytków, wśród których znajdziemy również obiekty wczesnośredniowieczne, z początku XI wieku.

W Bieżuniu znajduje się Zespół Urbanistyczny z XVIII w. Obejmuje on sieć ulic i placów ograniczonych od wschodu i północy rzeką Wkrą, od południa zabudową wokół kościoła parafialnego i ul. Stodolną, a od zachodu granicą dawnych ogrodów renesansowych – obecnie teren folwarków sierpeckich. Zobaczymy tam również zabytkowy kościół parafialny p.w. św. Trójcy z końca XVIII w. oraz zespół pałacowy i założenie obronne z pierwszej poł. XVII w.

Na liście zabytków w tym mieście znajdują się również drewniane domy z XIX i XX wieku.

W leżącym na teranie powiatu Sławęcinie można z kolei zwiedzić zespół podworski wraz z zabudową gospodarczą z I poł. XIX w. Miłośnicy historii powinni zajrzeć także do Kuczborka, gdzie znajduje się kościół parafialny p.w. św. Bartłomieja z XVII w., a także cmentarzysko szkieletowe wczesnośredniowieczne z XI w.

Z kolei we wsi Nidzgora natkniemy się na grodzisko pierścieniowate, wczesnośredniowieczne, datowane na X-XII w. Nieopodal, w Zielonej stoi zespół pałacowo-parkowy wraz z zabudową gospodarczą z XIX w. Warto odwiedzić także Luboiwidz, gdzie mieści się zabytkowy zespół kościoła parafialnego p.w. św. Andrzeja Apostoła. W okolicznych Brudnicach znajdziemy drewniany młyn wodny z 1873r. Chamsk słynie z kościoła parafialnego p.w. św. Floriana z XVI-XVII w., a także zespołu podworskiego z XIX w.

Będąc w Żurominie nie można nie zobaczyć z kolei kościoła parafialnego p.w. św. Trójcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl