Tyle osób było w Polsce inwigilowanych za pomocą Pegasusa. Znamy liczbę

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Informacja o statystyce stosowania kontroli operacyjnych za zeszły rok wpłynęła do parlamentu, zamieszczono ją już na stronie Senatu.
Informacja o statystyce stosowania kontroli operacyjnych za zeszły rok wpłynęła do parlamentu, zamieszczono ją już na stronie Senatu. pixabay.com/pl/users/pixxlteufel
W informacji Prokuratora Generalnego, którą wysłał do Sejmu i Senatu, przekazano liczbę osób, wobec których została zastosowana kontrola operacyjna w latach 2017-2022 przy użyciu systemu Pegasus.

Tyle osób było inwigilowanych Pegasusem

Informacja o statystyce stosowania kontroli operacyjnych za zeszły rok wpłynęła do parlamentu, zamieszczono ją już na stronie Senatu. „Informacja jest uzupełniona o tę liczbę osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną w latach 2017-2022 za pomocą oprogramowania Pegasus” – przekazała rzecznik prasowa Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak.

„Nadto, w związku ze zgodą udzieloną w dniu 9 kwietnia 2024 roku przez ministra – koordynatora służb specjalnych, (...) mając na względzie, iż informacje te mogą być istotne dla prawidłowego funkcjonowania państwa, uprzejmie informuję, iż trzy służby w latach 2017-2022 stosowały kontrolę operacyjną urządzenia końcowego łącznie wobec 578 osób, przy czym:

  • w roku 2017 wobec 6 osób,
  • w 2018 roku wobec 100 osób,
  • w 2019 roku wobec 140 osób,
  • w 2020 roku wobec 161 osób,
  • w 2021 roku wobec 162 osób,
  • a w 2022 roku wobec 9 osób” – napisano w informacji.

Rzecznik prasowa Prokuratora Generalnego, zapytana przez PAP o opublikowaną informację, wyjaśniła, że określenie „kontrola operacyjna urządzenia końcowego” można „w potocznym języku” odnieść do zastosowania oprogramowania Pegasus.

Raport Prokuratora Generalnego

„Raport stanowi wykonanie obowiązku sprawozdawczego Prokuratora Generalnego wynikającego z art. 11 § 1 ustawy Prawo o prokuraturze w zakresie przedstawienia Sejmowi i Senatowi rocznej informacji o łącznej liczbie osób wobec których zarządzono kontrolę i utrwalanie rozmów lub kontrolę operacyjną za rok 2023. Raport ten został uzupełniony o dane dotyczące stosowania kontroli operacyjnej urządzenia końcowego w okresie od 2017 r. do 2022 r. , przez trzy służby, kontrole te dotyczyły 578 osób” – dodała rzecznik prasowa Prokuratora Generalnego.

Wcześniej we wtorek o liczbie ponad 500 osób, które w latach 2017-2021 były inwigilowane Pegasuem, poinformował minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak.

O tym, że w najbliższym czasie do parlamentu - marszałka Sejmu i marszałka Senatu - trafi raport dotyczący stosowania przez służby kontroli operacyjnej, w tym przy pomocy Pegasusa, mówił też w ostatnich dniach minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. – I wtedy będzie ujawniona cała kompleksowa liczba, jak często był stosowany Pegasus w Polsce – zapowiadał.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl