MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże nadzieje

KRZYSZTOF ZAWICKI
Około 2,5 mln zł przewidziane jest w tegorocznym budżecie miasta na głogowską kulturę fizyczną. Zgodnie z tradycją można spodziewać się, że ich rozdział nie zadowoli wszystkich.

W związku z wejściem w życie ustawy o użyteczności publicznej, w tym roku zmienione zostały zasady przyznawania pieniędzy na stowarzyszenia i kluby sportowe. - Teraz nie jest możliwe bezpośrednie finansowanie klubów w formie dotacji, a jedynie na ściśle określone cele - informuje zastępca prezydenta Sławomir Bączewski. - Do nich zalicza się sport szkolny, stypendia dla zawodników, nagrody, rekreacja oraz tworzenie i utrzymanie bazy sportowo-rekreacyjnej. W ustawie nie jest ujęte wspomaganie sportu wyczynowego.

Duże nadzieje

Obecnie każdy z klubów musi zgłosić się do konkursu ofert. Zawierać ona powinna m.in. informacje o historii klubu, osiągnięciach, liczbie zawodników, w tym dzieci i młodzieży, trenerów oraz o stanie bazy sportowej. W tym roku na kulturę fizyczną przeznaczone zostanie 2,5 miliona złotych, czyli o ponad 400 tys. zł więcej niż w 2004 r.
Jak zwykle, gdy zbliża się pora podziału puli, wzrasta nerwowość wśród działaczy. - Nie chcę mówić, ile byśmy chcieli dostać, ale liczę, że pieniędzy nie będzie mniej niż w zeszłym roku - mówi prezes trzecioligowego Chrobrego Głogów Henryk Pawlak. - Nie wiem jeszcze, czy z tych pieniędzy będziemy mogli spłacać nasze zadłużenia wobec ZUS-u i urzędu skarbowego, ale to ustalimy z gminnym skarbnikiem po uchwaleniu budżetu.
Z kolei prezes Szkółki Piłkarskiej Głogów Robert Dyba wierzy, że dostanie dwukrotnie więcej pieniędzy. - W zeszłym roku otrzymaliśmy 25 tysięcy złotych, a teraz liczymy na 50 tys. - mówi. - Wydaje się to logiczne, gdyż działalności zaprzestał inny piłkarski klub Gama Gaz, a ponadto mamy największe osiągnięcia w pracy z młodzieżą.

Dogadany podział

Radykalnie na temat tegorocznego podziału pieniędzy wypowiada się prezes Międzywojewódzkiego Klubu Karate Kyuokushin Edward Kozdra. Jego zdaniem ta ustawowa zmiana jest zamachem na sport. - Wiem na pewno, że u nas zostało już dogadane, iż kluby szkolące seniorów otrzymają podobne pieniądze, jak w ubiegłym roku - mówi. - Czyli znakomita większość pieniędzy ponownie pójdzie na zawodowstwo, zamiast do młodzieży.
E. Kozda liczy, że dostanie 150 tysięcy. Budżet zostanie uchwalony 8 lutego. Jak poinformował S. Bączewski, komisja oceniająca oferty klubów zbierze się niedługo później

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska