MKTG SR - pasek na kartach artykułów
7 z 18
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Szczepionki stosowane obecnie na świecie...
fot. Pixabay

Przegląd szczepionek przeciw COVID-19 stosowanych na świecie. Które są najskuteczniejsze?

Szczepionki stosowane obecnie na świecie

Instytut Badań Naukowych Epidemiologii i Mikrobiologii Gamaleya

NAZWA SZCZEPIONKI: Sputnik V (znany również jako Gam-Covid-Vac)
SKUTECZNOŚĆ: 91,6%
DAWKOWANIE: 2 dawki w odstępie 3 tygodni
RODZAJ: wstrzyknięcie domięśniowe
PRZECHOWYWANIE: Przechowywanie w zamrażarce. Trwają prace nad alternatywnym preparatem, który można przechowywać w lodówce.
WCZESNE UŻYCIE W: Rosja.
WYKORZYSTANIE W SYTUACJACH AWARYJNYCH W: Algierii, Argentynie, Armenii, Białorusi, Boliwii, Serbskiej Bośniackiej Republice, Gwinei, Węgrzech, Iranie, Kazachstanie, Libanie, Meksyku, Nikaragui, Pakistanie, Autonomii Palestyńskiej, Paragwaju, Serbii, Tunezji, Turkmenistanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wenezueli.

Instytut Badań Naukowych Epidemiologii i Mikrobiologii Gamaleya, będący częścią rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia, stworzył szczepionkę o współczynniku skuteczności 91,6%. Twórcy szczepionki opublikowali wyniki swojego badania III fazy 2 lutego w The Lancet.

Gamaleya wyprodukowała szczepionkę, początkowo nazywaną Gam-Covid-Vac, z połączenia dwóch adenowirusów zwanych Ad5 i Ad26. Oba rodzaje były testowane jako szczepionki przez wiele lat. Łącząc je, rosyjscy naukowcy mieli nadzieję uniknąć sytuacji, w której układ odpornościowy mógłby nauczyć się rozpoznawać szczepionkę jako obcy obiekt, który należy zniszczyć. Naukowcy rozpoczęli badania kliniczne w czerwcu.

11 sierpnia prezydent Władimir Putin ogłosił, że rosyjski organ nadzoru medycznego zatwierdził szczepionkę, przemianowaną na Sputnik V. Jednak badania fazy III nawet się nie rozpoczęły. Eksperci ds. szczepionek potępili to posunięcie jako ryzykowne, a Rosja później wycofała się z tego oświadczenia, mówiąc, że zatwierdzenie jest „warunkowym świadectwem rejestracji”, które będzie zależało od pozytywnych wyników badań fazy 3. Oprócz Rosji ochotników do procesu rekrutowano na Białorusi, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Wenezueli. 17 października w Indiach uruchomiono fazę 2/3.

4 września badacze z Gamaleya opublikowali wyniki swoich prób fazy 1/2. Okazało się, że Sputnik V wzbudził przeciwciała przeciwko koronawirusowi. 11 listopada Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich ogłosił pierwsze wstępne dowody z badania fazy 3 wskazujące, że szczepionka jest skuteczna w 92%.

Pełne szczegóły badań ukazały się w lutym, wykazując wysoką skuteczność po dwóch dawkach. Badanie nie ujawniło poważnych skutków ubocznych i nie wykazało znaczącej różnicy między grupami ochotników. Nikt, kto otrzymał szczepionkę, nie doświadczył poważnego przypadku Covid-19.

W bezprecedensowym posunięciu w dziedzinie szczepionek przeciwko koronawirusowi Instytut Gamaleya połączył siły w grudniu z producentem leków AstraZeneca, który produkuje szczepionkę z ludzkimi adenowirusami. Oba zespoły połączyły swoje szczepionki, aby sprawdzić, czy mieszanina może zwiększyć skuteczność szczepionki AstraZeneca. Proces rozpoczął się w lutym. W styczniu badacze z Gamaleya rozpoczęli również próbę pojedynczej dawki szczepionki, którą nazwali „Sputnik Light”.

W listopadzie rosyjski rząd zaczął oferować Sputnik V w Rosji w ramach masowej kampanii szczepień. Ale obawa, że szczepionka została szybko zatwierdzona, doprowadziła do powszechnych wahań. 22 grudnia Białoruś jako pierwszy kraj poza Rosją zarejestrowała Sputnik V i od tego czasu wiele innych krajów poszło w jego ślady.

Zobacz również

Nowy asystent w sztabie trenera Dawida Kroczka. Pracował już w Cracovii

Nowy asystent w sztabie trenera Dawida Kroczka. Pracował już w Cracovii

Ośmiolatka zmarła na pokładzie samolotu w USA

Ośmiolatka zmarła na pokładzie samolotu w USA

Polecamy

Szukasz pomysłu na wakacje 2024? Sprawdź, jakie nowe atrakcje turystyczne Polski

Szukasz pomysłu na wakacje 2024? Sprawdź, jakie nowe atrakcje turystyczne Polski

Spróbuj, a się zakochasz. Te triki na wydłużenie rzęs zachwyciły internautki

Spróbuj, a się zakochasz. Te triki na wydłużenie rzęs zachwyciły internautki

Jak wybierać buty, gdy mierzymy się z haluksami? Takie obuwie będzie najlepsze

Jak wybierać buty, gdy mierzymy się z haluksami? Takie obuwie będzie najlepsze