11. PKO Białystok Półmaraton. Zwycięstwa Kenijczyków. Nowe rekordy trasy! Zobacz zdjęcia

Wspaniała atmosfera na trasie 11. PKO Białystok Półmaratonie
Wspaniała atmosfera na trasie 11. PKO Białystok Półmaratonie Urszula Łobaczewska
Dwa rekordy zostały pobite podczas niedzielnego 11. PKO Białystok Półmaratonu. Ustanowili je reprezentanci Kenii. Półmaraton zakończył się zwycięstwem Alberta Kipkorira Tonui 01:03:14 wśród mężczyzn i Valentine Jebet 01:11:54 wśród kobiet.

Piękna pogoda i setki kibiców towarzyszyły zawodniczkom i zawodnikom, którzy wzięli udział w 11. PKO Białystok Półmaratonie. Biegacze wystartowali z Placu Marszałka Piłsudskiego, a zmagania z dystansem 21 km zakończyli w sercu Białegostoku na Rynku Kościuszki. Siedem kilometrów trasy poprowadzone były przy lub w otoczeniu terenów zielonych. 70 procent trasy wiodło szerokimi, dwupasmowymi ulicami – co pozwoliło biegaczom na szybkie bieganie.

11. PKO Białystok Półmaraton - Rekordy pobite

A najlepiej na trasie czuli się Kenijczycy. Półmaraton wygrał Albert Kipkorir Tonui, który rezultatem 01:03:14 ustanowił rekord Półmaratonu. Drugi był jego rodak Hillary Kiptum Maiyo Kimmaiyo z wynikiem 01:03:17, który był także lepszy od dotychczasowego rekordu ustanowionego w 2019 roku przez Kenijczyka DoKyeva Cosmas Mutuku – 01:03:41.
Trzeci miejsce w tegorocznym półmaratonie zajął najlepszy z Polaków Patryk Kozłowski (Kobylany) 01:05:51. Czwarte miejsce zajął Andrzej Leończuk (Białystok) 01:11:01.

Wśród kobiet najszybsza była Kenijka Valentine Jebet, która przybiegła także w rekordowym czasie 1:11:54. Druga była Ukrainka Maryna Nemczenko 1:13:31, a trzecia Philice Cheboriot Kipkerio 1:15;40.

PKO Białystok Półmaraton jest największą impreza biegową w Polsce wschodniej. Począwszy od pierwszej edycji każdego roku aż do 2019 roku półmaraton w stolicy Podlasia przyciągał coraz więcej uczestników z całego kraju. Potem przyszedł trudny czas pandemii, który przyhamował rozwój nie tylko naszej imprezy, ale całej branży biegowej. Od 2022 roku mamy do czynienia z odbiciem frekwencji i powrotem Polaków na trasy biegów ulicznych. Dowodem na to jest rosnąca liczba zawodników, którzy stają na starcie naszego biegu.

Medale PKO Białystok Półmaratonu

Od 2016 roku organizatorzy na medalach przedstawiają rzeźby z ogrodu przylegającego do Pałacu Branickich. W ten sposób powstała wyjątkowa kolekcja, w której dotychczas znajdują się repliki figur m.in.: Flory, Akteona, Wenus, Kallisto, Diany i Apollo.
W tym roku na mecie biegacze otrzymajli medale z wizerunkiem Barana będącego alegorią znaku zodiaku. Biegacze, którzy ukończyli półmaraton otrzymali medal w kolorze złotym.