Wiadomości


Życie wsi

Najczęściej czytane

 1. Pamiętaj o dopłatach do nasion. Trwa nabór wniosków 2019 z tytułu zużytego materiału siewnego
  Strefa Agro

  Pamiętaj o dopłatach do nasion. Trwa nabór wniosków

  Co roku rolnicy mają prawie pół roku na złożenie wniosku o dopłatę do nasion. Chodzi o materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany do siewu lub sadzenia. ARiMR przypomina, że czeka na gospodarzy.

 2. Fermy bardzo duże, w których znajduje się np. ponad 500 krów będą musiały powstawać w odległości co najmniej pół kilometra od zabudowań mieszkalnych
  Strefa Agro

  Rolnik już nie wybuduje ogromnej chlewni w centrum wsi

  Największe fermy, na których hodowane są zwierzęta, muszą znajdować się co najmniej 500 metrów od zabudowań mieszkalnych bądź użyteczności publicznej – zakłada projekt tzw. ustawy odorowej przygotowany przez Ministerstwo Środowiska. Chodzi o obiekty, w których utrzymywane będzie więcej niż 500 DJP (dużych jednostek przeliczeniowych), czyli 500 krów, 1666,7 macior lub 125 tys. kur.

 3. Najwięcej formalności muszą spełnić właściciele gospodarstw największych
  Zwierzęta

  Skutki nowych przepisów - masz dużo zwierząt, masz problem

  Od lipca minionego roku rolnicy muszą prowadzić dokumentację w zakresie nawożenia azotem, a niektórzy także powinni posiadać plany nawożenia. Nowe obowiązki nałożyła ustawa Prawo wodne – na obszarze całego kraju obowiązuje od 27 lipca 2018 r. jeden „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dz. U. poz. 1339). Najwięcej obowiązków mają właściciele największych gospodarstw. A ci, którzy mają dużo zwierząt i mało ziemi będą mieli duży problem.

 4. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Beata Szydło zapowiedziała nową instytucję
  Życie wsi

  Szydło zapowiedziała nową instytucję. Będzie związana z wsią

  - Z inicjatywy ministra rolnictwa we współpracy z ministerstwem kultury, podjęliśmy decyzję o powołaniu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi - zapowiedziała wicepremier Beata Szydło.

 5. Zagrozili blokadą. Polska wieprzowina na celowniku Amerykanów
  Zwierzęta

  Polska wieprzowina na celowniku Amerykanów

  Amerykanie postawili nam ultimatum dotyczące mięsa wieprzowego, które do nich trafia - podało RMF FM. Jakie są żądania?