Trzecia kwarta i po sprawie (wideo)

Mariusz Klimaszewski [email protected]
Na drodze koszykarza Żubrów Kamila Zakrzewskiego stanął doświadczony polonista Przemysław Lewandowski B. Maleszewska
Białystok. Koncert gry w trzeciej kwarcie w wykonaniu Żubrów Białystok przesądził o ich zwycięstwie nad Polonią 2011 Warszawa.

Trzecie miejsce w tabeli I ligi ponownie zajmują koszykarze Żubrów Białystok. Tydzień temu stracili je na rzecz Polonii 2011. W sobotę odzyskali po efektownym zwycięstwie nad stołeczną drużyną 87:78.

Rywale zaczęli mecz piątką młodzieżowców. Na ławce rezerwowych pozostali najbardziej doświadczeni 33-letni Leszek Karwowski oraz 30-letni Przemysław Lewandowski. To jednak żadne zaskoczenie. Warszawski zespół oparty jest bowiem na juniorach starszych, którzy są mistrzami Polski.

W naszej drużynie zabrakło natomiast kontuzjowanego rozgrywającego Piotra Jagody. Adam Bet, a później Mariusz Rapucha udanie go zastąpili i pozycja "jedynki" nie była słabym punktem zespołu, a o to obawialiśmy się przed spotkaniem.

Pierwsza połowa była bardzo wyrównana, ale w końcówce drugiej kwarty rywale odskoczyli na osiem punktów, prowadząc 32:24. Na szczęście dwie trójki Brahimy Konare oraz Tomka Kujawy pozwoliły zachować kontakt z rywalami - 30:34.
O wyniku spotkania rozstrzygnęła trzecia kwarta, w której to Żubry rozbiły przeciwnika 39:17! Od stanu 37:41 doprowadzili do korzystnego dla siebie wyniku 56:41. Było to efektem bardzo szybkiej i skutecznej gry oraz postawienia tzw. zony. Białostoczanie w obronie stworzyli ścianę nie do przejścia dla rywali, którym w dodatku puszczały nerwy. Żywiołowo reagujący trener Polonii 2011 Mladen Starcević ukarany został przewinieniem technicznym.

W czwartej kwarcie rywale próbowali grać agresywnie już na połowie Żubrów, ale mądrze rozgrywający piłkę białostoczanie spokojnie utrzymali prowadzenie, zwyciężając 87:78.

Żubry Białystok - Polonia 2011 Warszawa 87:78 (18:18, 12:16, 39:17, 18:27)
Żubry: Bet 9 (1x3), Kujawa 9 (3x3), Zakrzewski 15 (3x3), Misiewicz 14, Konare 14 (1x3) oraz Kulikowski 17, Brzozowski 2, Rapucha 7 (1x3), Busz.
Polonia 2011: Berisha 11 (1x3), Śnieg 7, Mokros 8 (1x3), Bartosz 2, Kołowca 6 oraz Lewandowski 10 (1x3), Pamuła 6, Nowakowski 6, Karwowski 22 (2x3).
Sędziowali: Jakub Kotulski, Grzegorz Łata, Robert Bieńkowski.