Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - 13 grudnia 2017. Warto było wtedy walczyć. By wygrać

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Dziś białostoccy działacze opozycyjni wspominali stan wojenny
Dziś białostoccy działacze opozycyjni wspominali stan wojenny Wojciech Wojtkielewicz
Jutro 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Dzisiaj działacze opozycyjni wspominali tamte dni.

- Gdy 13 grudnia 1981 r. wprowadzono stan wojenny, myślałem, że mnie internują. Ale tak się nie stało. Internowali za to moich kolegów. A ja dalej prowadziłem opozycyjną działalność - wspomina Stanisław Horbacz. W latach 80. pracował w białostockim PKS Towarowy. Należał też do „Solidarności”. Jednak ten bunt nie skończył się dla niego dobrze. 21 stycznia 1982 roku został aresztowany. - Siedziałem, najpierw w więzieniu przy Kopernika, potem na wojewódzkiej komendzie przy Bema - opowiada.

Dzisiaj białostoccy działacze opozycyjni na spotkaniu z młodzieżą i wojewodą wspominali stan wojenny. To jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w najnowszej historii Polski. 13 grudnia 1981 r. władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.

Tylko w samym Białymstoku w nocy z 12 na 13 grudnia aresztowano łącznie 40 osób, w dniach następnych kolejnych 19. Najliczniej zatrzymano członków Komisji Zakładowych„Uchwytów”, „Fast” i „Unitry- Biazet”.

Po latach, ci, którzy wtedy walczyli, nie żałują. - Wydaje mi się, że było warto walczyć. Bo przecież się udało. Można wyjechać, wyrażać swoje poglądy. Nikt mnie za to już nie aresztuje - podkreśla Stanisław Horbacz.

- Walczyliśmy o to, by „Solidarność” mogła działać. Był to ruch społeczny, polityczna organizacją, o co oskarżały nas komunistyczne władze. Naszym zamiarem było myślenie o przyszłości kraju. To była nasza walka o suwerenność - dodaje Stanisław Marczuk, w latach 1980 - 1992 przywódca białostockiej „Solidarności”.

Dzisiaj uczcimy pamięć ofiar stanu wojennego. M.in. o godz. 10 zostanie wystawiona warta honorowa przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki, o godz. 11 zaczną się obchody rocznicy w WOAK przy ul św. Rocha, zaś o godz. 18 w kościele św. Rocha zostanie odprawiona msza św. O godz. 19.30 nastąpi przemarsz ul. Lipową pod tablicę poświęconą ofiarom stanu wojennego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna