Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 km marszu na Jasną Górę

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Jak przekonują księża, pielgrzymka to modlitwa, wspólne śpiewanie, radość z pokonanej drogi. I zachęcają do udziału w niej młodzież, dorosłych i całe rodziny.
Jak przekonują księża, pielgrzymka to modlitwa, wspólne śpiewanie, radość z pokonanej drogi. I zachęcają do udziału w niej młodzież, dorosłych i całe rodziny.
Pierwsi pątnicy wyruszą już w czwartek.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

Przez 15 dni wierni będą modlić się i śpiewać maszerując do Częstochowy.

Są to rekolekcje w drodze. Cechuje je duch modlitwy, miłości chrześcijańskiej, mężne znoszenie trudów i przestrzeganie regulaminu. W pielgrzymce nie może jednak zabraknąć młodzieńczego entuzjazmu i pogody ducha, uśmiechu i radości - przekonuje ksiądz Kazimierz Gryboś, kierownik ełckiej pielgrzymki na Jasną Górę.

30 km dziennie
Tegoroczna - XX już ełcka pielgrzymka odbędzie się pod hasłem "Kościół naszym domem". Co roku bierze w niej udział kilka tysięcy młodych i nieco starszych wiernych.

Pielgrzymi będą mieli do przejścia około 500 kilometrów. Codziennie pokonają dystans ok 30 km.
- Idzie się 4-6 km, po czym jest odpoczynek i posiłek na trasie. Bagaże jadą samochodem. W każdej grupie jest pielęgniarka oraz lekarz dla całej pielgrzymki - informują księżą.

Pierwsi pątnicy - z Gołdapi, Suwałk czy Augustowa w kierunku Jasnej Góry wyruszą w czwartek 26 lipca, w piątek m.in. z Olecka i Giżycka. Grupa z Giżycka dołączy do całej pielgrzymki w Nowej Wsi Kościelnej. Natomiast główna pielgrzymka z Ełku wyruszy w następną sobotę. Najpierw o godz. 6 zostanie odprawiona msza święta w katedrze.

Tego dnia pątnicy przejdą m.in. przez Nową Wieś Ełcką, Bajtkowo, Pogorzel Wielką, Drygały i dotrą do Białej Piskiej. Tam czeka ich pierwszy nocleg.

Wejście na Jasną Górę przewidziane jest na sobotę 11 sierpnia o godz. 10.30.

Ruszaj, bez względu na wiek!
Jak zachęcają księża, w pielgrzymce może wziąć udział każdy chętny. Przy zapisie u księdza przewodnika lub proboszcza trzeba podać jedynie imię, nazwisko, PESEL, wiek, parafię i dokładny adres. Jeśli nie skończyliśmy 15 lat, trzeba podać również nazwisko opiekuna, a jeśli mamy od 16 do 18 lat - zgodę rodziców na samodzielny udział w pielgrzymce.

Dorośli pątnicy muszą zapłacić wpisowe w wysokości 150 zł, a dzieci i młodzież do 15 roku życia - 130 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna