Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

65. urodziny Gazet Współczesnej. Od marszałka dostaliśmy medal

(JSZ)
Dzisiaj mamy 65. urodziny! Od marszałka dostaliśmy medal
Dzisiaj mamy 65. urodziny! Od marszałka dostaliśmy medal Andrzej Zgiet
Największy w woj. podlaskim dziennik regionalny ma już 65 lat. Przez te lata wiele się zmieniło - począwszy od ustroju kraju, a skończywszy na samej gazecie. Ale zawsze byliśmy blisko Czytelników i ich spraw.

Pierwszy numer naszego dziennika (wtedy „Gazety Białostockiej”) ukazał się na sobotę i niedzielę 1-2 września 1951 r. Było to wydarzenie długo oczekiwane przez mieszkańców regionu. W końcu bowiem - w czasach bez TV i internetu - dostali dostęp do informacji lokalnych. Były w takiej formie, w jakiej to było możliwe w trudnych latach 50. „Gazeta Białostocka” była wtedy organem Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Nie mogło więc zabraknąć tekstów o walce klasowej i realizacji planu 6-letniego. Nie zmienia to faktu, że byliśmy wtedy jedyną gazetą lokalną w północno-wschodniej Polsce.

Redakcja była na początku skromna - dziennikarze dysponowali tylko jednym telefonem stacjonarnym. Zdjęcie opublikowane w gazecie było zaś rarytasem. Jak opowiadała przed laty Agnieszka Świdzińska-Nowak, wieloletnia dziennikarka „Białostockiej” i „Współczesnej”, klisze wysyłało się do obróbki pociągiem do Warszawy na... trzy dni przed publikacją. Przez te 65 lat prawie wszystko się zmieniło. Redakcję naszpikowano elektroniką, a zdjęcia robi się aparatami cyfrowymi. Dzięki temu gazetę wydaje się sprawnie, za to tempo pracy bywa mordercze.

Siedziba „Gazety Białostockiej” była przy ul. Kilińskiego w Białymstoku. Jednak w 1958 r. redakcja przeniosła się na ul. Suraską 1 (kiedyś ul. Wesołowskiego), a po wielu latach - na ul. św. Mikołaja 1..

W 1975 r. gazeta zmieniła nazwę. „Współczesna” pojawiła się 1 lipca. Lata 80. to czas wielkich nakładów - 250 tys. egzemplarzy wydania weekendowego i 150 tys. egzemplarzy - codziennego.

Tytuł miał wielu właścicieli. Byli nimi Zarząd Regionu Białystok NSZZ „Solidarność”, koncern Orkla, fundusz Mecom, a od połowy ub.r. - Polska Press Grupa.

Przez lata istnienia gazety gościliśmy w redakcji wielu znamienitych gości. Byli to sportowcy, artyści, znani politycy. Np. na przełomie wieków przyjechał premier Jerzy Buzek, a w 2002 r. - Jerzy Engel, ówczesny trener piłkarskiej reprezentacji Polski.

Znakomitości nie tylko odwiedzały redakcję, ale i pracowały w niej, np. wybitny pisarz Edward Redliński, autor powieści „Awans”, „Konopielka” czy „Szczuropolacy”.

Gazeta zmieniała właścicieli, siedziby, zmieniał się także skład zespołu, pojawiło się wiele nowości. Publikujemy liczne dodatki i poradniki, organizujemy akcje społeczne i wydarzenia kulturalne. Nadal na naszych łamach mogą Państwo przeczytać o bieżących wydarzenia z regionu, a jednocześnie staramy się być gazetą lżejszą w odbiorze i bliską Czytelnikowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna