Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70. rocznica powstania w białostockim getcie

art
archiwum
Białystok pamięta o bohaterskim zrywie z 16 sierpnia 1943 roku.

Czy Polacy powinni podczas okupacji pomagać Żydom - przed takim dylematem staną uczestnicy warsztatów poświęconych historii białostockich Żydów. Są one jedną z imprez towarzyszących tegorocznym obchodom rocznicy powstania w białostockim getcie. W tym roku mija 70 lat od tych dramatycznych wydarzeń.

- Lepiej zginąć z bronią w reku niż iść na śmierć. Powstanie w getcie było wielkim zrywem przeciwko uzbrojonym po zęby wrogom. Pokazało, że można z nimi walczyć - mówi Lucy Lisowska, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael.

Powstanie wybuchło 16 sierpnia 1943 roku, kiedy stało się jasne, że Niemcy zamierzają zlikwidować getto, a Żydów wywieźć do Auschwitz. Walki trwały do 20 sierpnia. Powstanie w białostockim getcie było drugim co do wielkości, zaraz po Warszawie, zrywem ludności żydowskiej. Po jego upadku Niemcy wywieźli do obozów zagłady ok. 40 tys. osób.
- I dziś powinniśmy o tym pamiętać - podkreśla Lucy Lisowska.

Rocznicowe uroczystości rozpoczną się się w piątek (16 sierpnia) o godz. 11 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej. Tego samego dnia będzie można za darmo wybrać się do Opery i Filharmonii Podlaskiej na koncerty.

- Warto też zwrócić uwagę na występ Urszuli Makosz z zespołem, która wykona pieśni żydowskie z lat 1939-45. Jedna z nich została skomponowana 12 lipca 1942 roku w białostockim getcie. Koncert odbędzie się 16 sierpnia o godzinie 19 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa - mówi Jolanta Koller-Szumska z białostockiego magistratu.

Wydarzeń rocznicowych jest znacznie więcej. Już wcześniej na ulicach Białegostoku można zobaczyć wielkie plansze, na której prezentowane są archiwalne zdjęcia i opisy w ramach wystawy "Byliśmy tu“. Jej organizatorem jest Muzeum Podlaskie, które teraz (wspólnie z Fundacją UwB) zaprasza na warsztaty poświęcone historii białostockich Żydów. Pierwsze zajęcia odbędą się 16, ostatnie - 20 sierpnia. Warsztaty skierowane są do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zgłoszenia są przyjmowane do 14 sierpnia pod adresem: [email protected].

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna