Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75. rocznica wywózki na Syberię. Uroczystości pod pomnikiem

(jul)
Samorządowcy, mundurowi, kombatanci, harcerze uczcili wczoraj ofiary Zbrodni Katyńskiej. Ilu mieszkańców Białostocczyzny zostało pomordowanych przez NKW nie wiadomo. Na zdjęciu na pierwszym planie Jolanta Markiewicz.
Samorządowcy, mundurowi, kombatanci, harcerze uczcili wczoraj ofiary Zbrodni Katyńskiej. Ilu mieszkańców Białostocczyzny zostało pomordowanych przez NKW nie wiadomo. Na zdjęciu na pierwszym planie Jolanta Markiewicz. Wojciech Wojtkielewicz
W poniedziałek minęła 75. rocznica okrutnej Zbrodni Katyńskiej i wywózki na Syberię.

Ojca nie pamiętam. Miałam dwa lata jak zginął w obozie w Charkowie. Jego twarz znam tylko ze zdjęć - mówi Jolanta Markiewicz członkini zarządu Białostockiej Rodziny Katyńskiej.

Wczoraj uczciła 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. To najbardziej okrutna zbrodnia. Wiosną 1940 roku enkawudziści w Lesie Katyńskim rozstrzelali 22 tys. Polaków. To oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, a także przedstawiciele inteligencji.

Wczorajsze uroczystości były też okazją do upamiętnienia ofiar wywózek w głąb Związku Sowieckiego. Daty 13 kwietnia 1940 roku nie potrafi zapomnieć Janusz Klentak. Miał pięć lat, gdy wraz z rodziną trafił do Kazachstanu. - Dzięki miejscowym udało nam się przeżyć, ale najmłodszy brat zmarł gdy miał trzy miesiące - opowiada.

W kwietniu 1940 roku były dwa transporty. Jeden do Pawłodaru (1190 osób) i Tajnezy (1893).

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna