Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Siemieńczyk zaprasza: Twórcze rozmowy na weekend

Urszula Krutul [email protected]
Adam Siemieńczyk ma na koncie sporo nagród i wyróżnień. Ma wielką łatwość w dobieraniu słów. Jego poezja jest dojrzała i świadoma.
Adam Siemieńczyk ma na koncie sporo nagród i wyróżnień. Ma wielką łatwość w dobieraniu słów. Jego poezja jest dojrzała i świadoma. Anatol Chomicz
Adam Siemieńczyk to poeta niezwykły. Spotkać się z nim będzie można w weekend w regionie.

Piątek będzie dla mieszkańców Gródka (a sobota - Olecka) dniem pełnym poezji i muzyki. Wszystko w ramach spotkania pt. "Zakrzyki". To za wydanie tomiku pod takim tytułem, jego autor - Adam Siemieńczyk - został wyróżniony nagrodą Światowego Dnia Poezji UNESCO.

- W tomiku zawiera się ponad dwadzieścia tekstów, pochodzących z większej całości - mówi Adam. - Pisałem to pod roboczym tytułem "Elementarz człowieka szczęśliwego". Wydawca postanowił jednak nazwać tomik inaczej. Są to dialogi między kobietą i mężczyzną, ludźmi, którzy odnaleźli się w świecie. Pisane są językiem wykorzystującym różne środki poetyckie. Tomik wydany jest po polsku i angielsku.

Pierwsze z piątkowych spotkań rozpocznie się w szkole w Gródku o godz. 13. Kolejne, w Gminnym Centrum Kultury o godz. 18. Poza autorem wierszy i równocześnie ich recytatorem - Adamem, wystąpi Anna Maria Huszcza (piano, kompozycje, improwizacje). Gościem specjalnym będzie poetka Marlena Zynger. W Olecku natomiast spotkanie odbędzie się w pubie Arts. Początek o godz. 21.30. Tam do grona dołączy poeta Wiesław Bartłomiej Bołtryk.

Adam Siemieńczyk pisał już w szkole średniej

Pierwsze spotkanie będzie dla Siemieńczyka szczególne, ponieważ za jego sprawą wraca do rodzinnego Gródka. To tam artysta urodził się w 1971 roku i tam stawiał pierwsze kroki w świecie słów. Obecnie pisarz kończy prace nad książką "Piękni ludzie - antologia poezji emigracyjnej". Opisuje ona sylwetki 50 poetów z kilkunastu państw.

- Książka ma na celu promowanie nie tylko samej poezji, ale też konkretnych twórców - mówi Siemieńczyk. - Będą tam ludzie głównie z Londynu, ale też poeci ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Belgii, Niemiec, Austrii, Szkocji, Irlandii. Będzie też kilku poetów cudzoziemców niepiszących po polsku.

Przygoda Adama z pisaniem zaczęła się w szkole średniej, w Białymstoku. Zaczął od aforyzmów, robił też rysunki satyryczne. Publikował m.in. w "Kurierze Podlaskim" i w "Niwie".

- Poezja jest bardzo ciekawym światem, w którym następuje autentyczna wymiana myśli, jest rozmową - zapewnia Adam. - Ten świat jest żywy, nawet w dobie upadku czytelnictwa.

Anna Maria Huszcza urodziła się w 1987 roku w Rzeszowie. Jako kompozytorka sięga po różnorodne gatunki i style muzyczne takie jak muzyka solowa, kameralna, symfoniczna, elektroniczna oraz utwory multimedialne - łączące taniec z muzyką. Jej kompozycje wykonywane były w kraju i za granicą.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna