Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agresywny tekst mogły przeczytać już tysiące osób

Mateusz Grzymkowski [email protected]
– Możliwe, że są Czeczeni, którzy nie pracują – twierdzi Larisa Suleymanova z Fundacji "Ocalenie”. – Ale to nieprawda, że wszyscy.
– Możliwe, że są Czeczeni, którzy nie pracują – twierdzi Larisa Suleymanova z Fundacji "Ocalenie”. – Ale to nieprawda, że wszyscy. mgrzymkowski
Niechęć do imigrantów, zwłaszcza Czeczenów, znów dała o sobie znać. Tym razem na stronie Demotywatory.pl.

Na początku politycznie poprawni bronią ich, że to biedacy, że Polacy też emigrują...tyle że oni dostają za darmo po kilka tysięcy złotych miesięcznie zasiłków - oto fragment tekstu, który pojawił się kilka dni temu w domotywatorze na popularnym portalu internetowym.
Tekst dotyczy Łomży i mieszkających tu Czeczenów. Autor pisze m.in. o agresywnych zachowaniach uchodźców, a także o gigantycznych pieniądzach, które dostają z publicznych pieniędzy.

Fora "kipią" agresją

Według autora tekstu, na początku mieszkańcy miast, w których przebywają imigranci, podchodzą do nich z otwartymi rękami. "Dopiero po jakimś czasie przekonują się co to za bandyci, wielu nosi noże, przy każdej okazji demonstrują, że go mają" - czytamy.
Demotywator, o którym piszemy zawiera informację, że cytowane wypowiedzi pochodzą z forum.czeczenia.com.pl. Jednak po wpisaniu w wyszukiwarkę adresu okazuje się, że forum jest wyłączone. Powodem jest przerwa w jego funkcjonowaniu.

- Zawsze kiedy czytam coś takiego przypomina mi się Breivik - zauważa Larisa Suleymanova z fundacji "Ocalenie" w Łomży, która działa na rzecz uchodźców, ale także integracji. - Dziś piszą, a jutro ktoś może wziąć broń i zabijać. To nawołuje do nienawiści - dodaje.

Dostają o wiele mniej

Niechęć do Czeczenów wzbudza także przekonanie, że dostają ogromne pieniądze "za nic". Jak to wygląda w rzeczywistości? Okazuje się, że Czeczeni otrzymują 1000 złotych miesięcznie tzw. zasiłku integracyjnego. Ta kwota dotyczy rodziny jednoosobowej, jeżeli w gospodarstwie domowym znajduje się więcej osób, dostają 630 złotych na każdą. Obecnie w Łomży z takiej pomocy korzystają cztery rodziny. Taki zasiłek przysługuje im przez 12 miesięcy i przyznaje go wojewoda podlaski. Uchodźcy mogą również korzystać ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obecnie w Łomży takie wsparcie otrzymują 54 gospodarstwa domowe.
- To znikoma ilość - informuje Wiesław Jagielak, dyrektor MOPS w Łomży. - Bo ogólnie z naszej pomocy korzysta 1700 łomżyńskich rodzin.

A jaka to pomoc? Miesięcznie Czeczeni, tak jak łomżyniacy, mogą otrzymać 120 złotych na osobę tzw. zasiłku żywieniowego. Pozostałe to zasiłki celowe i okresowe. Aby je otrzymać Czeczeni muszą złożyć wniosek. Jeśli pieniądze zostaną im przyznane, mogą liczyć na około kilkaset złotych.

Każdemu trudno o pracę

- Już cztery lata czytam takie rzeczy - przyznaje z przykrością Larisa Suleymanowa czytając obraźliwy tekst na demotywatory.pl - To szukanie kozła ofiarnego. Mieszkańcy miasta nie mogą znaleźć zatrudnienia. Irytuje ich, że ktoś korzysta z pomocy polskiego państwa - mówi przeglądając Internet.

- A o pracę jest dziś bardzo trudno - przekonuje Zura Ibraginova, mieszkająca w Polsce z przerwami od 2006.
Kobieta przez pewien czas pracowała jako tłumacz. Teraz jest w domu i zajmuje się swoimi dziećmi.
- Mąż pracował na czarno na budowie, ale pieniędzy do dziś nie dostał - dodaje z rozgoryczeniem.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna