Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alarmy bombowe w podlaskich szkołach. Policja sprawdza każdy sygnał. Za fałszywe zgłoszenie grozi sroga kara

krk
Alarm bombowy przed maturą z matematyki. Dziś, 7 maja, w drugi dzień egzaminów maturalnych pojawiły się informacje o podłożonych w podlaskich szkołach ładunkach wybuchowych. Dzień wcześniej alarmy ogłoszono w placówkach w całej Polsce.

W Suwałkach alarm ogłoszono w dwóch szkołach: II LO oraz gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Na skrzynce szkoły pojawił się mail z informacją, że w budynku szkoły podłożony jest ładunek wybuchowy. Wezwana została policja. A budynki starannie przeszukano pod kątem zagrożenia. Okazało się, że był to fałszywy alarm i dzisiejsze matury mogą odbyć się zgodnie z planem.

Więcej:Alarmy bombowe w suwalskich szkołach (zdjęcia)
Podobne alarmy ogłoszono również w stolicy województwa. Z nieoficjalnych informacji wynika, że kilka białostockich szkół otrzymało ostrzeżenie o podłożonych ładunkach wybuchowych. Również II LO w Łomży musiało zostać sprawdzone przez policjantów.

Więcej:Alarmy bombowe w Łomży. Policja sprawdziła pomieszczenia w kilku szkołach

Więcej:Zgłoszenia o bombie w szkołach w Bielsku Podlaskim, Białowieży i Hajnówce

Z naszych informacji wynika jednak, że w żadnej ze szkół nie stwierdzono niebezpieczeństwa. Matury rozpoczęły się zgodnie z planem.

Za wywołanie fałszywego alarmu grozi 8 lat więzienia. Do tego dochodzi jeszcze zwrot kosztów za organizację ewakuacji. Może on wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W poniedziałek zgłoszono fałszywe alarmy bombowe w 122 szkołach w całej Polsce. Dziś zgłaszane są kolejne m.in. w Krakowie, Poznaniu i na Śląsku.

Komenda Główna Policji w związku z serią fałszywych alarmów wydała dziś oświadczenie. Oto ono:

Policjanci ustalają sprawcę bądź sprawców wywołania fałszywych alarmów bombowych w szkołach, w których odbywają się matury. Komendant Główny Policji na bieżąco informuje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podejmowanych działaniach. Policjanci przypominają, że konsekwencje takiego czynu mogą być poważne, bowiem autorzy takich "żartów" są ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Za takie celowe i fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, sprawcy mogą zostać również pociągnięci do odpowiedzialności finansowej.
Policja już kilka dni temu informowała różne urzędy i instytucje, a także szkoły o tym, że w tym tygodniu może wystąpić seria fałszywych alarmów w szkołach, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego. Funkcjonariusze apelowali do dyrekcji placówek o zachowanie rezerwy i spokoju w takiej sytuacji, nie mniej o każdorazowe zgłaszanie tego faktu jednostce Policji.
W dniu dzisiejszym każdy taki sygnał o alarmie został szczegółowo i skrupulatnie sprawdzony, a w szkołach przeprowadzone zostały kontrole pirotechniczne. Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji uznali przesłane informacje o alarmach za mało wiarygodne, nie wymagające ewakuacji - wszystkie alarmy okazały się fałszywe. Przypominamy jednak, że ostateczne decyzje dotyczące ewakuacji podejmuje zawsze administrator obiektu.
Równoległe z prowadzonymi działaniami prewencyjnymi i czynnościami sprawdzającymi na miejscu, specjalna grupa policjantów ustala sprawców fałszywych alarmów. Policja pozostaje w stałym kontakcie z Centralną Komisją Egzaminacyjną, a Komendant Główny Policji na bieżąco informuje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podejmowanych działaniach.
Przypominamy, że kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Anonimowy telefon o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia całą lawinę działań Policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Autorzy takich głupich żartów są jednak ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, takie osoby muszą się liczyć także z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji, czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji.

Policyjne psy szukały bomby na dworcu PKP w Białymstoku

Policyjne psy szukały bomby na dworcu PKP w Białymstoku (zdjęcia)

Alarm bombowy na maturze w Piotrkowie. Maturzyści odzieżówki ewakuowani. Maturę 2019 rozpoczęli z opóźnieniem II

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna