Aplikacja mObywatel cieszy się coraz większym powodzeniem. Poznaj jej możliwości oraz powody, dla których warto ją mieć w swoim smartfonie

Materiał informacyjny Ministerstwa Cyfryzacji
Aplikacja mObywatel wciąż się rozwija i jest wygodną alternatywą dla załatwiania urzędowych spraw i korzystania z dokumentów. Z jakich funkcji możemy korzystać z aplikacji mObywatel 2.0 i jakie sprawy możemy załatwić za jej pomocą? Poznaj powody, dla których warto mieć mObywatela w swoim smartfonie.

Czym jest aplikacja mObywatel i co warto o niej wiedzieć?

Aplikacja mObywatel 2.0 to bezpieczne i bezpłatne rozwiązanie, które ma na celu ułatwić życie obywatelom naszego kraju. Dzięki niej, w szybki i wygodny sposób, można załatwić wiele urzędowych spraw, oszczędzając czas. Ponadto – dzięki aplikacji możemy mieć wszystkie swoje dokumenty zawsze pod ręką – w telefonie.

Z aplikacji korzystają już miliony użytkowników. Jest dostępna zarówno dla osób używających urządzeń z systemem Android, jak i iOS – można ją pobrać:

 • ze sklepu Google Play,
 • z App Store'a.

mObywatel w wersji 2.0 to także elektroniczny asystent obywatela z szeregiem usług. W aplikacji mamy dostęp do wielu przydatnych funkcji, takich jak:

 • mDowód, czyli nowy elektroniczny, pełnoprawny dokumentu tożsamości, który różni się od tradycyjnego dowodu osobistego serią i numerem oraz datą wydania i ważności. Możemy użyć go w banku, na poczcie, w urzędzie czy wypożyczając sprzęt sportowy. Tradycyjny dowód osobisty musimy mieć teraz tylko w dwóch sytuacjach: gdy wyjeżdżamy za granicę i gdy składamy wniosek o nowy dowód osobisty.
 • Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy, dzięki któremu możemy wsiąść za kółko od razu po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu. Jest ważne od dnia egzaminu przez 30 dni.
 • Bezpieczny autobus, dzięki tej usłudze szybko sprawdzimy stan techniczny i informacje o polisie OC autokaru, którym wyruszymy w podróż.
 • Naruszenie środowiskowe pozwala na zgłoszenie np. dzikich wysypisk śmieci, czy budzących podejrzenia odpadów bezpośrednio do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za pomocą aplikacji. Zgłoszenia możemy dokonać anonimowo, decyzja należy do nas.
 • eRecepta, dzięki której możemy przeglądać, sprawdzać i realizować przepisane recepty (także naszych dzieci lub osób, od których mamy pełnomocnictwo, np. starszych rodziców).
 • Karta Dużej Rodziny w wersji cyfrowej pozwala na komfortowe i wygodne korzystanie ze zniżek rodzinom z co najmniej trójką dzieci w sklepach, kinie, zoo czy na stacji benzynowej.
 • Moje pojazdy umożliwiają właścicielom i współwłaścicielom pojazdów łatwy dostęp do informacji o pojazdach zarejestrowanych w Polsce.
 • Legitymacje, dzięki mObywatelowi możemy korzystać z cyfrowych wersji dokumentów, takich jak legitymacja, szkolna, studencka, emeryta-rencisty czy adwokacka.

Nowe funkcje w aplikacji mObywatel

Do mObywatela wciąż dodawane są nowe funkcje tak, aby aplikacja jak najlepiej służyła użytkownikom, ułatwiając ich życie codzienne i oszczędzając czas. Jej najnowsze możliwości to:

Jakość powietrza, dzięki niej szybko sprawdzimy informacje o stanie powietrza w okolicy. Wystarczy samodzielnie wybrać punkt pomiarowy poruszając się po mapie Polski lub pozwolić aplikacji skorzystać z bieżącej lokalizacji urządzenie. Dane, jakie gromadzi aplikacja pochodzą z Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Uzyskamy informacje o:

 • wilgotności powietrza
 • ciśnieniu atmosferycznym
 • temperaturze

Może to być szczególnie użyteczne zwłaszcza w kontekście sezonu grzewczego i nadchodzącej zimy.

Kolejna usługa może być szczególnie przydatna dla osób, które rozglądają się za nowym pojazdem. Mowa tu o Historii pojazdu, która po wpisaniu numeru VIN i numeru rejestracyjnego umożliwia dostęp do:

 • danych ogólnych związanych z pojazdem - takich, jak rok produkcji, ważność badań technicznych, polisa OC
 • danych technicznych
 • historii zdarzeń pojazdu
 • historii zmian właścicieli.

W wypadku pojazdów importowanych aplikacja pobierze dane z zagranicznych rejestrów – takich jak Carfax, AutoDNA, czy CarVertical.

Wśród nowości jest też usługa Wybory. Dzięki niej możemy dowiedzieć się wszystkiego o swoim udziale w wyborach. W szybki i wygodny zobaczymy informacje o:

 • przysługujących nam prawach wyborczych,
 • najbliższych wyborach – ich terminie i rodzaju
 • swoim miejscu głosowania – czyli numerze obwodu, adresie siedziby obwodowej komisji wyborczej,
 • swoich pozostałych danych w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Z pomocą aplikacji w razie konieczności można w łatwy sposób przejść do wniosku o zmianę miejsca głosowania, co ułatwi nam ten proces i pozwoli oszczędzić czas.

Czy mObywatel jest bezpieczny?

Aplikacja mObywatel 2.0, aby chronić nasze dane korzysta z najnowocześniejszych sposobów zabezpieczeń. Są to:

 • unikatowe certyfikaty bezpieczeństwa, spełniające międzynarodowe normy
 • biometria, czyli logowanie za pomocą odcisku palca
 • dwuetapowa weryfikacja bezpieczeństwa, czyli logowanie za pomocą wykonania dodatkowej czynności – np. podania kodu SMS, który przyszedł na nasz numer telefonu.

Szyfrowane dane użytkowników są przechowywane w specjalnym zewnętrznym kontenerze danych. Dzięki temu są chronione przed potencjalnymi próbami cyberprzestępstw.

mObywatel 2.0 to łatwy i szybki dostęp do elektronicznych dokumentów i przydatnych usług publicznych w telefonie. Warto na bieżąco aktualizować aplikację na swoim smartfonie i do niej zaglądać, by być na bieżąco z nowościami i móc w pełni korzystać z jej możliwości. W bezpieczny sposób można ją pobrać ze sklepu Google Play oraz z App Store.

Dowiedz się więcej na temat aplikacji, wchodząc na stronę: info.mobywatel.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Aplikacja mObywatel cieszy się coraz większym powodzeniem. Poznaj jej możliwości oraz powody, dla których warto ją mieć w swoim smartfonie - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna