MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Augustowski team o krok od zwycięstwa

Miłosz Karbowski
Na malowniczym Necku wodna formuła 1 pojawiła się już po raz czwarty
Na malowniczym Necku wodna formuła 1 pojawiła się już po raz czwarty M. Karbowski
Augustów. To były rekordowe zawody. Do augustowskiego Necko Endurance, drugiej eliminacji mistrzostw świata łodzi wytrzymałościowych, zgłosiły się 34 załogi, a ostatecznie sklasyfikowano 31.

W porównaniu z poprzednim rokiem liczba teamów wzrosła trzykrotnie.
Gospodarze mieli swoich przedstawicieli w dwóch klasach: w 1. - czyli łodzi o pojemności 1000 ccm, wystartowały dwie ekipy Ślepska Augustów. Stocznia ta wystawiła też team w klasie 2. (2000 ccm), podobnie augustowski Balt-Yacht. Ta ostatnia ekipa wdrapała się na drugi stopień podium.
- Po siedmiu godzinach wyścigu Bartek Marszałek i jego partner z Łotwy zajmowali 1. miejsce. Dopiero w końcówce wyprzedzili ich Francuzi. W sumie zabrakło im trzech okrążeń. Na takim dystansie to bardzo mało - mówi Wojciech Krzywicki, kierownik biura mistrzostw.
Bartłomiej Marszałek, syn słynnego Waldemara, dzielił łódkę z Martinsem Bergholcsem. W ciągu 8 regulaminowych godzin zdołali przepłynąć 354 okrążenia o długości 3,5 kilometra każde. Ekipa francuska zaliczyła 357 "kółek".
Również w klasie 2000 ccm, zespół Ślepska z Polakiem Tomem Rosińskim na czele, zajął 9. miejsce wśród 13 zespołów. Zdołał pokonać 243 okrążenia.
Wśród najmniejszych łódek - o pojemności 1000 ccm - dwa teamy Ślepska uplasowały się na 5. i 8. pozycji. W pierwszej ekipie, wspomagany obcokrajowcami, uczestniczył sam właściciel augustowskiej stoczni Józef Wiszniewski. W drugiej płynęło dwóch innych Polaków: Lechosław Rybarczyk i Krzysztof Baranowski. W klasie tej startowało w sumie 9 zespołów. Zwycięzcy z Francji pokonali 238 okrążeń. Pierwsza ekipa Ślepska - 185, a druga - 131.
Najszybciej po jeziorze mknęły oczywiście łodzie o pojemności 3000 ccm. Tu również triumfowała jedna z ekip francuskich. W ciągu 8 godzin przejechała aż 371 okrążeń.
- Trzecia i ostatnia eliminacja mistrzostw odbędzie się w listopadzie w Kairze. Zespół Balt-Yachtu z Bartłomiejem Marszałkiem ma szansę na zajęcie miejsca na podium klasyfikacji generalnej - mówi Wojciech Krzywicki.
s Sponsorzy imprezy:Urząd Miasta Augustów, stocznie jachtowe: J.W. Ślepsk (Józef Wiszniewski), Balt-Yacht (Benedykt Kozłowski), Delphia-Yachts (bracia Kot z Olecka), Würth Polska Sp. z o.o. oraz polskie przedstawicielstwo koreańskiej firmy Ssanggyong.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna