Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badaj się regularnie

Agnieszka Zalewska
Badanie mammograficzne jest bezbolesne i nie wymaga przygotowania
Badanie mammograficzne jest bezbolesne i nie wymaga przygotowania
Corocznie rak piersi atakuje 14 tysięcy kobiet. Kolejne 5 tysięcy umiera, gdyż zbyt późno wykryto u nich tę chorobę.

Samobadanie

Samobadanie

Zwróć uwagę na:
- bardziej niż dotychczas widoczne przez skórę naczynia żylne;
- zmiany w kolorze lub strukturze skóry;
- dołki, zaciągnięcia lub owrzodzenia brodawki bądź skóry na piersi, a także zmiany kształtu lub zarysu brodawki;
- zmiany w wyglądzie brodawek, takie jak np. zaczerwienienia, strupki, wciągnięcia, łuszczenia naskórka;
- krwawienie lub wyciek wydzieliny z brodawki;
- obrzęk ramienia.

By ustrzec się raka, trzeba najpierw wiedzieć, jakie są przyczyny jego powstawania i jak go wykryć. Najlepszą metodą wczesnego wykrycia nowotworów piersi jest badanie mammograficzne.

Samokontrola piersi

Systematyczna samokontrola piersi umożliwia wcześniejsze wykrycie raka, kiedy istnieje jeszcze szansa całkowitego wyleczenia i zachowania piersi.

Samokontrola piersi powinna być wykonywana już przez dwudziestoletnie kobiety. Badania należy wykonywać co miesiąc, najlepiej tego samego dnia w tygodniu, po zakończeniu miesiączki. Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny badać się w ten sam dzień każdego kolejnego miesiąca.

Badanie najlepiej wykonywać przed lustrem, pod prysznicem lub w pozycji leżącej. Zajmuje ono nie więcej niż 5 minut.

Badanie w pozycji stojącej

Stań przed lustrem z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała i dokładni obejrzyj piersi, oprzyj dłonie mocno na biodrach zwracając uwagę na:
- zmianę w kształcie piersi lub ich położeniu,
- zmianę koloru skóry piersi lub brodawki (zabarwienie pomarańczowe).

Następnie obejrzyj piersi z rękami uniesionymi ku górze, prawą dłoń oprzyj o tył głowy, lewą dłonią badaj prawą pierś. W trakcie tej czynności staraj się palce trzymać płasko, lekko naciskaj, zataczaj koła posuwając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara wykonując ruchem spiralnym coraz węższe kręgi i kierując się ku brodawce. Ściśnij brodawkę sutkową kciukiem i palcem wskazującym sprawdzając czy nie wydobywa się z niej wydzielina, następnie zbadaj tak samo lewą pierś.

Badanie w pozycji leżącej

Połóż się na wznak, podpierając poduszką lewy bark. Lewą rękę podłóż pod głowę, a prawą dłonią badaj lewą pierś. Badając pierś staraj się palce trzymać płasko, lekko naciskaj, zataczaj koła posuwając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara wykonując ruchem spiralnym coraz węższe kręgi i kierując się ku brodawce. W trakcie tego badania zwracaj uwagę na ewentualne stwardnienia lub guzki, które spoistością różnią się od otoczenia. Teraz ułóż lewą rękę wzdłuż ciała, a prawą dłonią zbadaj lewą pachę. Następnie wykonaj badanie pachy prawej w odwrotnym ułożeniu.

Podczas samobadania w piersi można wykryć wiele zmian, które mogą budzić niepokój, ale nie wszystkie są groźne i oznaczają od razu nowotwór. Jedną z łagodniejszych zmian są małe zgrubienia, które zmieniają swoją wielkość podczas cyklu miesiączkowego. Kobiety, które intensywnie się odchudzają, podczas samobadania mogą wyczuć w piersiach twarde guziki, które są efektem zwiększonej spoistości piersi, związanej z utratą tłuszczu w piersiach. Bardzo szczupłe osoby mogą także wyczuć jako twarde guziki, połączenia stawowe, znajdujące się w środku klatki piersiowej, mostka z żebrami. U niektórych kobiet mogą występować pewne zgrubienia pomiędzy brodawką a pachą lub bezpośrednio powyżej brodawki. Są to większe niż w innych częściach nagromadzenia tkanki gruczołowej.

Mammografia

Oprócz samokontroli, niezbędne jest także regularne przeprowadzanie badań mammograficznych. Dawka promieniowania podczas mammografii jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. O zrobieniu tego badania warto pomyśleć z niewielkim wyprzedzeniem - niezbędne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Badanie można też przeprowadzić podczas częstych akcji przesiewowych, podczas których kobiety mogą bezpłatnie się przebadać. Niestety, często zdarza się, że kobiety nie odpowiadają na zaproszenia do takich badań.

Mammografię można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. Jeżeli odczuwasz bolesne napięcie w piersiach przed miesiączką, najlepiej badanie odłóż na inną fazę cyklu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna