Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bagaż na plecach

(now)
- Zanim kupisz plecak, najpierw go przymierz  - mówi Mirosław Grybowicz ze sklepu Kometka. - koniecznie z obciążeniem
- Zanim kupisz plecak, najpierw go przymierz - mówi Mirosław Grybowicz ze sklepu Kometka. - koniecznie z obciążeniem A. Chomicz
Podręczny sakwojaż nie służy do dźwigania wielkich ciężarów. - Ważne, by taki plecak był dobrze wentylowany, a to zależy od rozłożenia gąbek lub siateczek w miejscach styku worka z plecami - radzi Mirosław Grybowicz ze sklepu "Kometka". - Powinien też mieć sporo kieszeni na drobiazgi, a - zwłaszcza modele na rower, węższe od plecaków klasycznych - muszą być stabilnie ułożony na plecach.

Na krótki wypad

Średnie plecaki (do 60 l) dobieramy tak jak duże. Warto się skupić na dopasowanym systemie nośnym i solidnym materiale. Ale idealnym rozwiązaniem jest duży plecak na wyjazdy powyżej 2 tygodni i średni na krótkie wypady pod namiot.

Dobre upakowanie plecaka to podstawa komfortu na wycieczce. Nadmiar ekwipunku to przekleństwo każdego turysty, a zbyt pusty plecak utrudnia stabilne przytroczenie akcesoriów. Plecak podróżny (trekkingowo-transportowy), najbardziej uniwersalny i komfortowy, powinien mieć pojemność od 60 do 80 litrów. Taki plecak pomieści namiot, śpiwór, karimatę, gaz, lekarstwa i, oczywiście, zapas jedzenia i ubrań. Sam nie powinien ważyć więcej niż 3 kg.
- Kupno dużego plecaka to inwestycja na lata - uważa Mirosław Grybowicz. - Dlatego nie należy się nastawiać na oszczędności. W końcu to plecak - pomijając buty - decyduje o komforcie wędrówki.

A ten zależy od systemu nośnego, czyli pasa biodrowego i ramion sztywno połączonych z tylną częścią plecaka. System powinien być odporny na ścieranie i rozdarcie.
- Dobrze jeśli jest wodoodporny - dodaje ekspert. - Ważne są też: materiał (Cordura firmy DuPont jest tu niekwestionowanym liderem) i szycie. Ilość kieszeni i troczków to kwestia gustu i indywidualnych potrzeb.

Ważne detale

Kieszenie boczne ułatwiają dostęp do podręcznych rzeczy w plecaku i pomagają utrzymać porządek, ale trudniej przeciskać się w zatłoczonym pociągu. Wybierajmy kieszenie typu "skrzela" z paskami do ich ściśnięcia.

Dużą ilość bagażu najłatwiej rozmieścić w dwóch komorach przegrodzonych ściąganym rękawem. Komin zwiększa pojemność plecaka, , ale trudniej dostać się do rzeczy umieszczonych w połowie wysokości plecaka, a smukły worek ułatwia poruszanie się, ale może zaburzać równowagę niosącego.

Ruchome klapy ułatwiają pakowanie komina. Powinny dodatkowo posiadać pojemne kieszenie ze szczelnym zamkiem i przelotki do noszenia karimaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna