Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Basowiszcza. 25 lat wolnościowego grania

Anna Kopeć [email protected]
R.U.T.A., czyli Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii lub Reakcyjna Unia Terrorystyczno Artystowska to projekt muzyczny, którego pomysłodawcą był Maciej Szajkowski znany z Kapeli ze Wsi Warszawa.
R.U.T.A., czyli Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii lub Reakcyjna Unia Terrorystyczno Artystowska to projekt muzyczny, którego pomysłodawcą był Maciej Szajkowski znany z Kapeli ze Wsi Warszawa. muzyka.interia.pl
Największy i najstarszy festiwal białoruskiej muzyki rockowej na świecie w tym roku świętuje swoje ćwierćwiecze. Niestety, legendarne już Basowiszcza to wydarzenie praktycznie pozbawione promocji.

Festiwal Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza to obowiązkowy przystanek dla miłośników muzyk alternatywnej. Kto choć raz poczuł atmosferę klimatycznego festiwalu pod chmurką na leśnej polanie Boryk koło Gródka, będzie wracał tu często, choćby we wspomnieniach.
Tymczasem o imprezie, która w tym roku obchodzi swoje 25 lat, niewiele można się dowiedzieć. Strona internetowa festiwalu wypełniona jest danymi... z poprzedniego roku. Praktycznie jedynym źródłem informacji o jubileuszowej edycji festiwalu jest Facebook. Skromnym, ale zawsze. Tu można znaleźć program koncertów na dwa dni, ale już bez orientacyjnych godzin występu.

Natomiast organizatorzy - Białoruskie Zrzeszenie Studentów - wydają się być zupełnie nieprzejęci tymi brakami ani zobowiązującymi jubileuszem. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że nie mają żadnej koncepcji podkreślenia ćwierćwiecza Basowiszcz.

Jedyne co wiadomo na pewno, to to, że tradycyjnie w piątek i sobotę odbędą się koncerty. W tym roku po raz pierwszy na festiwalowej scenie wystąpi grupa Haydamaky z Ukrainy. Zagrają także m.in. zespoły z Białorusi: Troitsa, Avias, TT-34, Tlushch, Neuro Dubel, Znich. Pojawią się także kapele 5set5, :B:N:, Nizkiz, Re1ikt, a także doskonale znany nie tylko festiwalowej publiczności grupa R.U.T.A. Dj-skie sety pod wiatą zaserwuje Warsaw Balkan Madness. Sporym wydarzeniem będzie występ białoruskiej grupy Krama.

- To zespół, który zagrał na pierwszej edycji Basowiszcza. Prawdziwa legenda - mówi Hanna Piekarska, koordynatorka programowy festiwalu, odpowiedzialna za kontakt z mediami. - Od kilku lat staramy się zerwać z etykietą festiwalu muzyki punkowej i rockowej. Zapraszamy różnorodne zespoły. Chcemy łączyć różne gatunki muzyczne i inne działana okołofestiwalowe.

W ramach imprez towarzyszących mają być także seanse znanej akcji Filmowe Podlaskie Atakuje! Do kupienia będą także kolekcjonerskie plakaty festiwalu. I to wszystko, co wiadomo o tegorocznej edycji legendarnej imprezy, na którą co roku zjeżdżają fani mocniejszych brzmień z obu stron polsko-białoruskiej granicy.

Mimo tak skromnego programu warto pojawić się na tym festiwalu chociażby ze względu na klimat leśnej scenerii i świetnej alternatywnej muzyki. Być może organizatorzy pozytywnie nas zaskoczą.

Od jutra będzie możliwość zakwaterowania na polanie Boryk. Organizatorzy zalecają rozbicie namiotów na polu przez rozpoczęciem festiwalu. Wstęp na Basowiszcza jest bezpłatny.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna