MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez zarysowań

Piotr Walczak
Ręczne mycie auta jest bardziej delikatne niż automatyczne
Ręczne mycie auta jest bardziej delikatne niż automatyczne
Podczas wizyty w myjni warto zwrócić uwagę na to, czym czyszczone jest nasze auto.

Ile to kosztuje?

Ile to kosztuje?

- Mycie podstawowe (płukanie wstępne, umycie aktywną pianą, szczotkowanie, płukanie, osuszanie) - 15 zł
- Umycie z woskiem - 20 zł
- Kompleksowe sprzątanie auta (tak jak przy umyciu z woskiem
plus odkurzenie wnętrza i czyszczenie szyb wewnątrz oraz elementów plastikowych, nabłyszczenie elementów z tworzyw sztucznych, m.in. opony, zderzaki) - 50 zł
- Woskowanie woskiem twardym - 30 zł
- Woskowanie z wcześniejszym umyciem auta - 50 zł
- Pranie tapicerki plus czyszczenie kompleksowe - 250 zł

Silne preparaty czyszczące mogą spowodować uszkodzenie lakieru. Np. środki chemiczne zawierające związki kwasów fosforowych powodują matowienie lakieru.

Duże znaczenie ma też sposób czyszczenia nadwozia.

- W myjniach automatycznych szczotki czyszczące powinny być wymieniane przynajmniej raz na 2 lata - mówi Wojeciech Józefowicz, właściciel myjni Carwash w Białymstoku. - Jeśli są zużyte, mocniej dociskają się do karoserii i przez to powodują jej zarysowania.

Jeśli więc zależy nam na delikatnym umyciu pojazdu, lepiej skorzystać z myjni ręcznych. Tutaj, co prawda także używa się szczotek, ale ze znacznie większą precyzją, a dzięki temu mycie jest bardziej delikatne.

Jak dodaje Wojciech Józefowicz, plusem myjni automatycznych jest oszczędność czasu. Niestety, odbija się to na efektywności czyszczenia. W ręcznych pracownik zwraca uwagę nawet na drobne szczegóły, np. niedomyte lusterka.

Z dotykiem czy bez?

W ręcznych myjniach bezdotykowych konieczne jest użycie silniejszego preparatu do czyszczenia, aby całkowicie pozbyć się brudu.

Dlatego eksperci radzą korzystać z firm, gdzie jednak zabrudzenia usuwa się np. za pomocą szczotki. Wtedy z pewnością nie będzie potrzeby stosowania silnej chemii.
Warto pamiętać, że z myjni nie można korzystać, gdy na zewnątrz jest kilkanaście stopni na minusie. Zniszczymy tylko lakier. Gdy temperatura spada poniżej zera pojawiają się poza tym niedogodności - może nam zamarznąć zamek, albo woda, która zbierze się w uszczelkach drzwi. I auta nie otworzymy.

Wosk na zimę

Jeżeli chcemy, aby zanieczyszczenia nie przylegały do naszego samochodu, powinniśmy co pewien czas zrobić woskowanie w profesjonalnym zakładzie. - Cienka warstwa wosku chroni lakier i łatwiej jest z niej usuwać zanieczyszczenia - ocenia Józefowicz.

Woskowanie dobrze jest przeprowadzić przed nadejściem dużych mrozów i opadów śniegu, tzw. twardym woskiem. Pozwoli nam to ochronić auto przed działaniem soli, którą posypuje się drogi w okresie zimy.
Aby samochód był czysty i lśniący nie zawsze musimy korzystać z myjni. Możemy zadbać o niego sami.

- Preparaty chemiczne dostępne na rynku są raczej dla amatorów - mówi Wojciech Józefowicz. - Trudno jest zdobyć te specjalistyczne, a jak już się uda, to i tak potrzebna jest duża wiedza i wprawa, aby nie zniszczyć lakieru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna