MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białowieża. Mieszkańcy protestowali pod siedzibą Białowieskiego Parku Narodowego

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Oprócz chęci zamanifestowania swojego zdania na temat ochrony Puszczy Białowieskiej, mieszkańcy prowadzili zbiórkę podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum lokalnego
Oprócz chęci zamanifestowania swojego zdania na temat ochrony Puszczy Białowieskiej, mieszkańcy prowadzili zbiórkę podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum lokalnego Marta Chmielińska
Spotkanie przedstawicieli Unesco z samorządowcami regionu Puszczy Białowieskiej, które miało miejsce w środę (20 marca) w Białowieży, stało się platformą dla mieszkańców Hajnówki, Białowieży, Narewki i okolicznych miejscowości do wyrażenia swojego stanowiska w kwestii planów Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczących objęcia całego obszaru Puszczy Białowieskiej ścisłą ochroną. Społeczność lokalna postanowiła zamanifestować swoje poglądy, gromadząc się przed siedzibą Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie odbywało się spotkanie.

Delegacja Unesco, obecna w Białowieży od poniedziałku, wzięła udział w spotkaniach z lokalnymi samorządowcami, organizacjami pozarządowymi oraz nadleśnictwami i Białowieskim Parkiem Narodowym zarządzającymi obszarem Puszczy Białowieskiej. Głównym celem wizyty był studyjny objazd po Puszczy Białowieskiej, w tym w strefie nadgranicznej sąsiadującej z zaporą.

W środę po południu odbyło się spotkanie z samorządowcami i wybranymi organizacjami pozarządowymi i ten moment wykorzystali mieszkańcy do zaprezentowania swojego stanowiska w sprawie ochrony i dalszego losu Puszczy Białowieskiej.

Przyjechaliśmy przedstawić nasze stanowisko w sprawie objęcia ścisłą ochroną całej Puszczy Białowieskiej - mówili protestujący mieszkańcy. - Nie godzimy się na ograniczanie naszych praw i pomijanie nas w decydowaniu o dalszym losie tego terenu. Chcemy, aby nasz głos był wreszcie usłyszany!

Oprócz chęci zamanifestowania swojego stanowiska, członkowie Inicjatywy Mieszkańców Regionu Puszczy Białowieskiej, prowadzili akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum lokalnego, w którym mieszkańcy powiatu hajnowskiego będą mogli wypowiedzieć się na temat ochrony i zarządzania Puszczą Białowieską.

Spora grupa ludzi znajdująca się przed wejściem do Białowieskiego Parku Narodowego została wpuszczona do środka i ludzie wzięli udział w spotkaniu. Podczas kilkugodzinnych rozmów mieszkańcy podzielili się wątpliwościami co do informacji dotyczących projektu ustawy, który został zaprezentowany podczas posiedzenia komisji senackiej. Zadawali też pytania przedstawicielom misji Unesco, którzy przyjechali do Polski skontrolować wpływ bariery na granicy na Puszczę Białowieską.

Dla mnie najważniejsze było to, że dowiedziałem się, że Unesco wcale nie popędza Polski z opracowaniem planu zarządzania obiektem światowego dziedzictwa, bo najważniejsze jest, żeby był on dobry i chętnie poczekają na to, aż nabierze on właściwego kształtu - komentuje wójt Białowieży Albert Litwinowicz. - To dla nas bardzo dobra wiadomość, choć całkowicie sprzeczna z tym, co do nas do tej pory docierało.

Białowieża leżąca w samym środku obiektu Unesco, znajduje się w specyficznej sytuacji, bo tereny te objęte są wieloma nakładającymi się, formami ochrony przyrody.

Na moje pytanie o konflikty z mieszkańcami w innych krajach, na tym tle usłyszałem, że rozwiązywaniu tych problemów służą właśnie konkretne zapisy zawarte w planach zarządzania - mówi wójt Litwinowicz. - Tam powinny być uwzględnione problemy wszystkich interesariuszy i powinny być tam rozwiązane. Moim zdaniem teraz tego nie ma, bo choć podczas tworzenia planu zarządzania były szerokie konsultacje, w których każdy mógł wziąć udział i w których my uczestniczyliśmy, to nasze postulaty nie były uwzględnione w ogóle. Dlatego dalej trwa konflikt.

Plan zarządzania obiektem światowego dziedzictwa Unesco Białowieża Forrest tworzony był przez ostatnie dwa lata, obecny rząd zapowiada dalsze prace nad tym dokumentem. Lokalna społeczność i samorządowcy liczą na to, że zostaną zaproszeni do rozmów nad planem i wspólnie uda się wypracować dokument, który trafi ostatecznie do Unesco.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna