MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Biegacze uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. X edycja Biegu Tropem Wilczym (zdjęcia)

red
Opracowanie:
Białystok. Bieg Tropem Wilczym 6 marca 2022 roku
Białystok. Bieg Tropem Wilczym 6 marca 2022 roku Lukasz Matel
W samo południe w niedzielę [6.03.2022] sprzed Pomnika 42. Pułku Piechoty w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku ruszył Bieg Tropem Wilczym. Uczestnicy rywalizowali na dystansie 1963 metrów oraz w biegu sportowym na 5 km. Celem wydarzenia było upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych oraz popularyzacja czynnego wypoczynku rodzinnego.

W Białymstoku Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowany został po raz piąty.

- Wydaliśmy już 500 pakietów startowych, a ludzie jeszcze sie zapisują - mówił kwadrans przez startem koordynator biegu Cezary Zugaj, prezes Polskiego Stowarzyszenie Shindokai Karate

Zarówno start, jak i meta znajdowały się przy Pomniku 42. Pułku Piechoty. Uczestnicy przebiegli wokół Cmentarza Wojskowego i Akcentu ZOO, wzdłuż ul. 11 Listopada, ul. Zwierzynieckiej oraz dróżką pomiędzy Akcentem ZOO, a Ogrodem Działkowym Imieniem 1-go Maja.

W pierwszej części zawodów rywalizowano na symbolicznym dystansie 1963 metrów. Długość trasy nawiązywała do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

- Interesuję się historią, czuję się patriotą, dlatego ten bieg ma dla mnie szczególne znaczenie. Zwłaszcza w kontekście tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - mówił przed zawodami białostoczanin Piotr Adamski, który Tropem Wilczym pobiegł w tym roku na dystansie 1963 metrów.

Start biegu o godz. 12 poprzedziła minuta ciszy upamiętniająca ukraińskie ofiary rosyjskiej inwazji. O chwilę milczenia poprosił patron biegu marszałek Artur Kosicki. Podkreślił, że zarówno oni jak i Żołnierze Niezłomni walczyli o wolność.

Po jego słowach na trasę biegu wyruszyli młodzi i starsi wiekiem biegacze, rodzice z dziećmi, uczniowie szkół mundurowych, harcerze. Grupę, w której powiewała też ukraińska flaga, zamykali kawalerzyści.

Zwycięzcą biegu na 1963 metrów został Miłosz Popławski z Białegostoku, którego dziadek był Żołnierzem Wyklętym i to właśnie jemu dedykował swój udział. Drugi dystans odbył się na 500 m – był to sportowy bieg na czas. Każdy zawodnik przekraczający linię mety otrzymał pamiątkowy medal. Na uczestników wydarzenia czekała również gorąca, żołnierska grochówka.

Wydarzenie zorganizowano przy współudziale Województwa Podlaskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna