- To jeden ze starszych budynków Białostockiego Centrum Onkologii. Powstał w latach 60. – mówiła kilka tygodni temu Magdalena Borkowska, dyrektorka Białostockiego Centrum Onkologii, podczas podpisywania umowy z firmą Budimex, która podjęła się przeprowadzenia prac remontowych. Dyrektor Borkowska przyznawała, że budynek jest już w nie najlepszym stanie. Remont jest tu konieczny: – Bo nie wyobrażamy sobie, aby w wysokospecjalistycznym ośrodku, jakim jest BCO, radioterapia, która jest jedną z ważniejszych metod leczenia, nie byłaby przeprowadzana w lepszych warunkach – mówiła.
Na szczęście w końcu pieniądze i na remont, i na wyposażenie budynku w końcu się znalazły.
Wartość całkowita projektu to blisko 27 mln zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 wynosi prawie 8 mln zł. Pozostała kwota to środki własne i środki z budżetu województwa. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca czerwca 2023 r.
- Wielu pacjentów pamięta czasy, kiedy w budynku nr 5 od ul. Ogrodowej (z podjazdem dla karetek) znajdowały się izba przyjęć i poradnie specjalistyczne. Wtedy było to główne wejście do szpitala. Współcześnie znajdowały się tam poradnie Zakładu Radioterapii z gabinetem zabiegowym, Poradnia Psychologiczna i Pracownia Psychologii oraz archiwum - wspomina Monika Mróz, rzeczniczka BCO.
Po modernizacji i przebudowie wróci tu Zakład Radioterapii, a dodatkowo zlokalizowane zostaną tam pomieszczenia Przychodni Medycznej, Zakładu Brachyterapii, Zakładu Rehabilitacji Onkologicznej.
- Radioterapia znajduje zastosowanie u 75% wszystkich pacjentów onkologicznych. Wykorzystywana jest samodzielnie lub stanowi integralną część leczenia skojarzonego z chirurgią, chemioterapią i innymi metodami systemowego leczenia raka. Ponadto, w ostatnich latach obserwowany jest trend związany ze zmianą sposobu udzielania świadczeń w zakresie radioterapii – z trybu hospitalizacji na rzecz opieki ambulatoryjnej (AOS). Zakres planowanej inwestycji dotyczy możliwości zwiększenia realizacji świadczeń w trybie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W ubiegłym roku tylko w poradni radioterapii udzielono blisko 24 tys. porad - opowiada Monika Mróz.
Co ważne, po remoncie do zakładu radioterapii trafi też nowoczesny tomograf komputerowy służący do planowania brachyterapii w technikach przestrzennych. To pozwoli na wdrożenie nowych możliwości brachyterapii w raku i przerzutach do wątroby, węzłów chłonnych, a nawet trzustki, co do tej pory nie było stosowane z powodu braku możliwości zainstalowania na bloku operacyjnym tomografu na potrzeby planowania brachyterapii. Najnowsza technologia zastosowana w aparacie zmniejsza ryzyko błędu geograficznego po założeniu aplikatora do ciała pacjenta podczas radioterapii, co powoduje przede wszystkim brak konieczności przekładania pacjenta z jednego łóżka na drugie.
- Zrealizowanie inwestycji ograniczy konieczność przejazdów pacjentów do innych miast w kraju, celem wykonania odpowiedniego badania TK, a to spowoduje zredukowanie barier w dostępie do świadczeń medycznych w naszym województwie. Jednocześnie zapewni kompleksowość realizowanych świadczeń, co jest priorytetem BCO. Dzięki zakupowi nowego aparatu TK, skrócone zostaną także kolejki na realizację świadczeń medycznych - wymienia rzeczniczka. I zapewnia, że przeniesienie i powiększenie infrastrukturalne powierzchni rehabilitacji przyczyni się do wykonywania większej liczby świadczeń i przyjmowania większej liczby pacjentów, a tym samym do skrócenia czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń w zakresie rehabilitacji onkologicznej. W roku 2021 w Poradni Rehabilitacji udzielono blisko 2 tys. porad, a w Zakładzie Rehabilitacji wykonano prawie 90 tys. zabiegów.
- Pacjent onkologiczny, jest pacjentem wymagającym, któremu zależy przede wszystkim na kompleksowości i zaangażowaniu personelu medycznego. Dzięki tej inwestycji zapewnimy mu dostęp do świadczeń gwarantowanych na najwyższym poziomie, bez konieczności wyjazdów poza granice województwa podlaskiego - mówi Monika Mróz.
W związku remontem szpital wprowadził zmiany organizacyjne:
- główne wejście do szpitala znajduje się w budynku B – od strony ulicy Warszawskiej;
- wejściem do budynku C pacjenci mogą dostać się do poradni: urologicznej, genetycznej, endokrynologicznej, a także poradni Zakładu Radioterapii i gabinetu zabiegowego, Zakładu Rehabilitacji, Laboratorium (piętro 3);
- pacjentów kierowanych na PET, scyntygrafię, brachyterapię, ELEKTY 3 i 4 prosimy o korzystanie z wejścia do budynku H;
- wejście do budynku D to najszybsza droga by dostać się na ELEKTĘ 1 i 2 (parter) oraz do Zakładu Rehabilitacji i Laboratorium (piętro 3);
- Poradnia Psychologiczna na czas remontu znajduje się w internacie Centrum Zawodów Medycznych i Społecznych przy ul. Ogrodowej 23.
Szlabany wjazdowe i wyjazdowe od ul. Ogrodowej pozostają czynne, jednak wyłączona z użytku jest część miejsc parkingowych przy remontowanym budynku K.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?