Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bloger dziennikarzowi nierówny

(at)
Mnóstwo zmian dotyczących definiowania prasy spotka autorów prywatnych stron. Największe z nich dotkną blogerów. Ale czy mogą mieć o to pretensje?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Naukowego szykuje nowelizacje dotyczące prawa prasowego. Skończy się niejako era, w której blogerzy będą mogli pisać o wszystkim. Jeśli ktoś, redagując stronę, będzie zajmował się doborem materiału, zebraniem go oraz oceną, będzie odpowiadał definicji prasy, a to wiąże się z koniecznością zarejestrowania. Jeśli jednak nie, strona którą dana osoba reprezentuje - to blog - w pełnym tego słowa znaczeniu.

- Jeśli projekt Ministerstwa Kultury sprowadza się do umożliwienia nierejestrowania się stron internetowych jako tytuły prasowe, ale jednocześnie stwarza możliwości osobom piszącym na tych stronach do korzystania z uprawnień prawa prasowego - Izba Wydawców Prasy nie może takiej sytuacji akceptować - mówi Maciej Hoffman, dyrektor generalny IWP. - Inaczej rzecz biorąc, z uprawnień prawa prasowego, może korzystać ten, kto będzie chciał się zarejestrować jako prasa, ale też biorąc również na siebie obowiązki.

W obronie tego zdania staje większość dziennikarzy. Co najważniejsze więc, twórca i autor bloga, nie będzie mógł powołać się na tajemnicę dziennikarską, w celu ochrony informatora. To prowadzi do pewnego dyskryminowania twórców dzienników albo czasopism, porównując ich do twórców stron internetowych. Tworzy to sytuacje, w której są równi i równiejsi.

- Załóżmy przykładowo, że na konferencję prasową, przy ograniczonej liczbie miejsc, zgłosi się bloger oraz dziennikarz profesjonalnej gazety, pierwszeństwo będzie miał zaproszony dziennikarz - dodaje Hoffman. - On ma prawo dostępu. Prawo prasowe zobowiązuje.

Ale co wtedy z dziennikarzami, którzy poza stałym pisaniem do prasy, zajmują się prowadzeniem własnego bloga, nie związanego z pracą? W świetle proponowanych zmian, będą musieli się zarejestrować. Wg projektu, właściciele witryn internetowych będą sami podejmowali decyzje o potrzebie rejestracji. Nikt ich do tego nie zobowiązuje. Jednak obowiązek ten będą mieli Ci, którzy mają już dziennik lub czasopismo, a będą chcieli rozszerzyć działalność na Internet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna